zamestnávateľov začiatkom apríla na celom Slovensku, pomaly utíchol. Neznamená to však, že kontroly zamerané na odhaľovanie nelegálnej práce v zmysle nového zákona, sa skončili. Naopak, pokračujú a zamestnávatelia môžu očakávať ich návštevu. Rozsiahla akcia bola len začiatkom a testovaním nových možností smerujúcich k potláčaniu čiernej práce.
Zákon konečne presne definuje pojem nelegálneho zamestnávania. Pred jeho účinnosťou nebolo možné jednoznačne dokázať, aj keď bolo zrejmé, že niektorí zamestnanci pracovali bez zmluvného vzťahu. Zamestnávateľ mal možnosť pracovnú zmluvu či dohodu predložiť dodatočne. Dnes musí byť zamestnanec nahlásený do databázy Sociálnej poisťovne pred nástupom do zamestnania.
"V rámci Košického kraja sa uskutočnilo počas akcie Vietor 280 kontrol. Inšpektorát práce uložil 14 pokút v celkovej výške 90-tisíc korún. Najnižšia bola 5-tisíc, najvyššia 10-tisíc korún. Považujeme ich za výchovné a akciu za propagačnú. Odhalených bolo 32 ľudí, ktorí pracovali bez pracovno-právneho vzťahu a neboli prihlásení do Sociálnej poisťovne. Postihy sa týkali len zamestnávateľov. Zamestnancov, ktorí takéto podmienky prijali, riešili úrady práce. Počas celoslovenskej kontroly sa niektorí pokúšali z pracoviska ujsť alebo uvádzali cudzie mená. Pri zisťovaní totožnosti pomáhali aj policajti. Najviac nelegálnych pracovníkov bolo odhalených v obchodných a reštauračných službách," uviedol vedúci oddelenia pre pracovno-právne vzťahy Inšpektorátu práce v Košiciach Mgr. Kamil Lipták.
Nikdy nikto nevie, kde inšpektori zavítajú. V rukách už majú účinnejšie nástroje a aj postihy budú adekvátne zisteniam. Na nelegálnu prácu je už oveľa menší priestor. Odhaľovanie pokračuje.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári