dňami to boli dve trojročné dievčatká zo Staroľubovnianskeho okresu, ktoré vbehli pri hre pod auto. Obe utrpeli okrem iného i vážne poranenia hlavy. Krátko predtým doplatil na zrážku s autom deväťročný Popradčan a pred ním rovesníčka - cyklistka z Vranova nad Topľou. Dievčina utrpela extrémne závažne mozgovo-lebečné poranenie a jej stav je stále veľmi vážny.
S prebúdzajúcou sa prírodou sa zvyšuje aktivita detí a rastie počet dopravných nehôd, pri ktorých figurujú ako chodci či cyklisti. Teplejšie dni ťahajú deti von a ich obozretnosť je so zvyšujúcou sa teplotou menšia. Pribúdajú aj pády z bicykla či na kolieskových korčuliach. Vážnejšie úrazy sa stávajú predovšetkým starším, mobilnejším deťom.
"Ročne prijmeme na našom pracovisku dvadsať až tridsať detí s vážnym úrazom hlavy. Keďže sme centrom pre východoslovenský región, stretávame sa s tými najvážnejšími zraneniami. Väčšina z nich sa stane pri rôznych dopravných nehodách, ale mechanizmy ťažkých úrazov môžu byť aj iné. V zime sú to úrazy pri zimných športoch, pády v uzavretých priestoroch a iné typy úrazov. V lete hrozia pády z výšky, ale ohrozenie života predstavuje i utopenie, úrazy elektrickým prúdom či popáleniny pri opekaní na ohni," hovorí primárka oddelenia intenzívnej medicíny DFN Mária Pisarčíková (na snímke).
Vlani ošetrili na tomto pracovisku 25 detí s úrazom hlavy, to však nepredstavuje celkový počet vážnych detských zranení v našom regióne. Na Slovensku totiž hospitalizujú ďalšie desiatky pacientov na dospelých oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Ide najmä o tínedžerov, ale aj menšie deti, čo však nie je celkom správne. Detský organizmus má svoje špecifiká, niektoré liečebné postupy sa líšia od postupov zaužívaných v medicíne dospelých (dávkovanie liekov či množstvo podaných tekutín), preto by dieťa malo byť ošetrované personálom, ktorý má skúsenosti s ošetrovaním detských pacientov.
Autosedačky, pásy a prilby zachraňujú životy
Na Slovensku stále zbytočne priveľa detí utrpí závažný úraz kvôli zanedbaniu bezpečnosti. Používanie detských sedačiek a bezpečnostných pásov v autách, cyklistických prílb či chráničov pri korčuľovaní značne zmierňuje prípadné následky úrazov.
"Zvýšiť svoju bezpečnosť by malo byť v záujme každého cyklistu či korčuliara. Ale u nás akoby si každý myslel, že jemu sa nemôže nič stať. Prilbu na hlave má možno každý piaty-desiaty cyklista, pritom jazda bez prilby je hazard s vlastným životom," poznamenáva MUDr. Pisarčíková.
V dôsledku dopravných úrazov zomrelo vlani v Košickom kraji jedenásť detí. Desiatky ďalších utrpeli vážne zranenia, predovšetkým hlavy. Ich život sa síce podarilo zachrániť, ale neraz im ostávajú trvalé následky, či už poruchy hybnosti, alebo psychické postihnutie. Návrat do normálneho života po týždňoch strávených v nemocnici nemusí byť veľakrát plnohodnotný.
"Typ úrazu pri použití cyklistickej prilby je iný. Nedá sa povedať, o koľko by sa znížil počet ťažkých úrazov, môžeme sa iba domnievať na základe skúseností iných. Keď Taliani pred časom zaviedli povinnosť nosiť prilby na motocykloch, výskyt ťažkých úrazov klesol o 75 percent... To nepotrebuje žiaden komentár," podotýka primárka. Sama sa prikláňa nielen k povinnosti nosiť prilby a prevážať deti v autosedačkách, ale aj k zníženiu maximálnej rýchlosti v obci na päťdesiatku, o čom sa momentálne intenzívne diskutuje v susednom Česku.
(jg)
!!! RÁMCEK !!!!
Fyzika jednoducho nepustí...
- Pamätajte na to, že nepripútané dieťa v náručí matky nie je v aute vôbec v bezpečí. Fyzikálne zákony platia v každej situácii - pri prudkom náraze dieťa jednoducho neudržíte a vymrštenie preň môže byť osudné.
- Rodičia by mali dobre zvážiť, aké malé deti nechajú hrať sa vonku samé bez dozoru. Podľa psychológov si deti do šesť rokov nedokážu uvedomiť hroziace nebezpečenstvo, nevedia si predstaviť, čo je to vážny úraz, alebo zomieranie. Zato sú obyčajne veľmi šibalské, a preto by mali šantiť na bezpečnom mieste - zodpovednosť za ich zdravie a život nesú dospelí.
- Ak už sa stane nejaké nešťastie, rozhodujúce je, ako rýchlo sa zranené dieťa dostane do nemocnice. Správny postup je zavolať rýchlu lekársku pomoc a do jej príchodu poskytnúť pacientovi prvú pomoc. Veľkou chybou je odviesť dieťa do nemocnice bez primeraného ošetrenia, tiež treba dbať na to, aby sme malému pacientovi laickým ošetrením viac nepoškodili, ako pomohli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári