ako ostatní. Nechápu, prečo sa im poplatok zvýšil oproti vlaňajšku, nikto ich na túto skutočnosť neupozornil. Dozvedeli sa to len z výmeru, ktorý im zaslal magistrát v súvislosti so zmenou splatnosti. V tomto roku sa už platí štvrťročne, teda v štyroch splátkach a nie mesačne, ako tomu bolo doposiaľ. Cena sa im viac než zdvojnásobila.
Za všetkých uvádzame konkrétny príklad. Domácnosť na Hlavnej ulici, v ktorej žijú dve osoby, zaplatila vlani v dvanástich splátkach po 108 Sk ročný poplatok 1 296 Sk. Za tri mesiace tohto roka pri nezmenených podmienkach im bola vymeraná štvrťročná suma 681 Sk, teda za rok táto čiastka činí 2 724 Sk. Chcú vedieť prečo, keďže na sťažnosť odpoveď z magistrátu zatiaľ od marca nedostali.
"Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice č. 72 o komunálnych odpadoch a drobných stavebných odpadoch prinieslo zmeny pre obyvateľov pešej zóny, ktorá bola po prvýkrát osobitne vymedzená a platí od januára. Na Hlavnej ulici bol stanovený množstvový zber do vriec a poplatok sa vypočítava podľa stanovených hodnôt: 1,047 (základná sadzba za 1 liter odpadu u zberu do vriec o objeme 100 l) x 100 (stolitrové vrece) x zvolený počet cyklov (minimálne 26 do roka, čo znamená každý druhý týždeň. Kto chce hustejší cyklus, môže si zvoliť 52 do roka, teda raz týždenne. Pri najmenšej prípustnej frekvencii je to 2 722 Sk. Cyklus zvozov je možné dohodnúť aj každý deň, pretože odvoz z Hlavnej ulice je zabezpečený dvakrát denne - ráno a večer. Práve tieto náklady za odvoz dvíhajú cenu za služby," vysvetlila hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Niektoré bytové domy na Hlavnej ulici majú možnosť uložiť kontajnery na vnútrodomové stanovištia, ktoré sú prepojené s Mäsiarskou a Kováčskou ulicou. Z týchto ulíc je zabezpečovaný aj odvoz odpadu. V tom prípade majú obyvatelia klasický zber cez zberné nádoby za paušálny poplatok. Tak tomu je napr. na Hlavnej 115, 107, 109, 81. Podľa VZN ostatné prevádzky, obchody, domy, ktoré nie sú prepojené s týmito ulicami, musia realizovať vrecový zber.
"Ak bývajú sťažovatelia v domoch, ktoré majú vytvorené stanovište na zbernú nádobu a je k nim prístup zo spomínaných ulíc, môžu na referáte odpadov požiadať o zmenu spôsobu zberu a úpravu platobného výmeru. V opačnom prípade musia platiť za zber do vriec," dodala hovorkyňa.
Odpadové vrecia sa umiestňujú na určenom stanovišti a ak takéto nie je, vrecia sa ukladajú v bezprostrednej blízkosti vonkajších vstupov. Platí tiež, že odpadové vrecia alebo odpadové nádoby môžu byť vyložené na verejné priestranstvo na určené miesta denne od 6. do 7. hodiny a od 17. do 18. hodiny.
Pešou zónou v meste je územie, ktorého začiatok a koniec je označený príslušnou dopravnou značkou alebo zábranou. Spadá do nej celá Hlavná ulica vrátane pasáží a všetky ulice vyúsťujúce na Hlavnú, teda Alžbetina po Bočnú, Mlynská po Puškinovu, Uršulínska po Mäsiarsku, Františkánska po Kováčsku, Poštová po Mäsiarsku, Biela po Kováčsku, Univerzitná po Kováčsku, Zvonárska po Mlynskú a Zámočnícka po Mäsiarsku.
Poplatky sú v pešej zóne vyššie vzhľadom k tomu, že sa odpad zbiera do vriec a dvakrát denne. Upozornením o tom, koľko budú občania za odpad platiť, je platobný výmer, ktorý dostali všetky domácnosti. Je to centrum, v ktorom sa odpadky hromadiť nemôžu, nemôžu tam byť umiestnené kontajnery ani "kuka" nádoby. Bývanie v strede mesta je luxusnejšie aj z tohto pohľadu a sú s ním spojené aj zvýšené platby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári