ochranu.
"Štát by sa mal viac venovať podpore dobrovoľných hasičov. Musíme prevádzkovať zbrojnicu, zásahové vozidlá a platiť daň. Niet však z čoho, preto u nás v obci o 23. hodine vypíname elektrinu, aby sme mali na hasičov," hovorí starosta obce Ďurďošík Emil Palša.
"Ak chceme mať hasičov, splniť zákonnú povinnosť, musíme niekde ušetriť."
Podpredseda Dobrovoľnej požiarnej ochrany Košice-okolie Jozef Beňa vidí problém len v peniazoch.
"Všetko si majú platiť obce a je veľa takých, ktoré predávajú zbrojnice a techniku, pretože nemajú na prevádzku škôl," vysvetľuje J. Beňa.
Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že obec nad 500 obyvateľov musí mať obecný hasičský zbor. Menším obciam stačia hliadky.
"Veľké obce sa hasičov vzdávajú, dokonca sa vyskytol prípad, keď ľudia starostu kvôli tomu zažalovali."
Generálny sekretár Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenska Vendelín Horváth slová kolegu dopĺňa: "Nevýhodu vidím v súčasnom zákone o ochrane pred požiarmi, ktorý povolil menším obciam mať len požiarnu hliadku. Veľa starostov sa spolieha na zásah mestských hasičov, ale zákon ukladá každému zabezpečiť požiarnu ochranu," uviedol V. Horváth a na otázku, aké sankcie hrozia pri nedodržaní zákona obciam, odvetil, že Slovensko je špecifikum.
"Starostu alebo obecné zastupiteľstvo nemožno stíhať za porušenie zákona. Za samotný výkon štátnej správy na úseku požiarnej ochrany obce nie je starosta stíhateľný."
Na futbalovom ihrisku v Malej Ide v piatok zvádzali mladí ľudia súboje v rámci súťaže Plameň. Vyše 500 detí zo 43 obcí zápasilo s časom v štyroch súťažných disciplínach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári