"Múzejnú noc". STM malo preto v sobotu nezvyčajné otváracie hodiny, od 17.00 do 1.00 hod. V expozícii baníctva blikali karbidové lampy, návštevníkov vyprevádzali lektori zo "štôlne" kúskami chleba natretými masťou.
"Chrám kráľa Šalamúna bol postavený tak, aby jeho rohy odvádzali blesky, ktoré ho zasiahli, do zeme," pútal pozornosť poslucháčov prof. Karol Márton z TU Košice, aby sa pri vysvetľovaní, ako fungovali rôzne elektrické vynálezy, dostal až k Farradayovej klietke. "Faraday zistil, že ak sa človek postaví do uzavretého prostredia, neublíži mu žiadny blesk. Nesmie však vystrčiť ani prst, lebo vtedy by to už neplatilo," uviedol.
Keď pracovník STM prezentujúci Teslov transformátor vyrábajúci blesky hľadal dobrovoľníka, ktorý by vstúpil do klietky, okrem nášho redaktora sa na to nikto neodvážil. Až keď ostatní videli, že prežil, dobrovoľníkov bolo zrazu ako maku. Sprevádzaní pracovníčkami STM oblečenými v historických kostýmoch si návštevníci pozreli scénku košických konzervatoristov o živote A. Einsteina, M. R. Štefánika a J. M. Petzvala. Múzejnú noc spestrila po zotmení nočná prechádzka múzeom a film "Srdečný pozdrav ze Zeměkoule".
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári