že traja poslanci MZ pravdepodobne dostanú pokutu vo výške mesačnej poslaneckej odmeny, čiže asi po 3 000 korún.
"Členovia komisie najprv podpísali čestné vyhlásenia, že budú dodržiavať mlčanlivosť o osobných údajoch, s ktorými prídu do styku," povedal nám predseda komisie Cyril Betuš. "Prebrali všetky priznania mestských poslancov o ich majetkových pomeroch, ktoré mali byť odovzdané, ako ukladá zákon, do konca apríla. Pri tom vyplynulo, že traja, Ing. Jozef Drábik zo strany SMER, Ing. Michal Kravčík z SDKÚ a Tibor Horváth z Demokratického hnutia Rómov odovzdali priznania po termíne. Komisia preto hlasovaním rozhodla o začatí konania vo veci ochrany verejného záujmu a poslancom hrozí sankcia vo forme peňažného trestu."
Ako vnímajú rozhodnutie o začatí konania, prípadnom uložení pokuty a na dôvod, prečo nepodali majetkové priznania včas, sme sa opýtali M. Kravčíka a J. Drábika. Vyjadrenie T. Horvátha sa nám totiž napriek snahe získať nepodarilo. "Neodovzdal som to včas preto, lebo ma hendikepoval pracovný čas na magistráte," reagoval na otázku M. Kravčík. "Priznania brali iba do 16.00, a tak som to stihol až na druhý deň. A čo vravím na prípadnú pokutu? Pre mňa, za mňa, nech mi vezmú celý poslanecký plat. Ak komisiu zaujíma len toto a nie napríklad to, že chátra celé mesto, nemám k tomu čo dodať."
J. Drábika naša informácia o počte poslancov, ktorí nepodali majetkové priznania včas, prekvapila. "Bolo nás len toľko? Na KSK som ako poslanec takisto nestihol podať priznanie a bolo nás deväť. Mrzí ma to, dôvodom, prečo som to nestihol, bola moja služobná cesta mimo územia SR. Dal som žiadosť o prepáčenie, ale bez úspechu. Keď nám dajú pokuty, zaslúžime si ich. Len v KSK prídem asi o viac peňazí ako v mestskom parlamente," priznal poslanec.
Podľa C. Betuša, návrhy na začatie konaní budú predložené na schválenie pri najbližšom rokovaní MZ a komisia začne preverovať obsah majetkových priznaní všetkých 81 poslancov MZ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári