vojenskými poctami na Leteckej základni generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove - Nižnej Šebastovej. Rozlúčiť sa s nimi prišlo niekoľko sto ľudí. Okrem rodinných príslušníkov, príbuzných, známych, priateľov a dôstojníkov leteckej základne sa pohrebu zúčastnil aj minister obrany Juraj Liška a najvyšší predstavitelia ozbrojených síl - náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík a veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj.
Pietny akt sa konal v mimoriadne smutnej atmosfére. Zdravotníci museli viackrát poskytovať prvú pomoc. Na miesto nástupiska v areáli leteckej základne priviezli tri pohrebné autá, sprevádzané hudbou vojenskej dychovky, rakvy zosnulých. Tie boli prikryté slovenskou štátnou zástavou. Vojaci čestnej stráže preniesli rakvy na katafalky spolu s podobizňou, vyznamenaniami uloženými na červenom vankúši a s vencami kvetov vo farbách SR.
V úvode odznelo: "Pri truhle stojíme a chápeme, čo je pokora." Za Leteckú základňu generálplukovníka Jána Ambruša sa s Imrichom Gondom, Vladimírom Rišianom a Mikulášom Ragáňom lúčil ich veliteľ Miroslav Kelemen. Vo svojom príhovore, v ktorom nedokázal skryť svoj veľký žiaľ, vyzdvihol ich poctivú prípravu na výkon povolania. "Všetci sme rovnako túžili lietať. Vzdušný priestor nás odmeňuje i trestá. Večer 10. mája si vybral krutú daň z radov našich príslušníkov. V zápisníku letov ostal opäť nedopísaný list," povedal a zosnulým prisľúbil, že na nich nezabudnú. Zdôraznil, že v osobách Gondu a Rišiana stratila letecká základňa výborných pilotov. Navyše v osobnom živote boli veľkými kamarátmi. 24-ročný Ragáň sa mimoriadne
tešil z možnosti lietať. "Po každom odchádzajúcom ostane pamiatka v tých, ktorí ho milovali…," povedal náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík.
Súčasťou pietnej rozlúčky so všetkými vojenskými poctami bol aj cirkevný obrad, ktorý koncelebroval biskup Rábek. Odzneli slová z evanjelia: "Otče, do Tvojich rúk porúčam svojho ducha." V závere cirkevných obradov sa smútočné zhromaždenie spoločne pomodlilo modlitbu Otčenáš. Nasledovalo slávnostné skladanie zástav z rakiev. Veliteľ leteckej základne ich odovzdal príbuzným zosnulých. Zazneli salvy zo samopalov a preleteli vojenské stíhačky. V celom areáli boli štátne vlajky spustené na pol žrde a viali aj čierne zástavy. Okamih preletu stíhačiek v čase, keď s truhlami pochodovali od katafalkov k smútočným vozidlám vojaci čestnej stráže, bol emotívne najsilnejším zážitkom. Smútoční hostia sa po pietnom akte odobrali na individuálne pohreby zosnulých - do Prešova a do Somotoru (okres Trebišov). Jeden z kolegov zosnulých, prítomný na pohrebe, povedal: "Boli sme dlhoroční kolegovia a kamaráti. Bude mi za nimi veľmi smutno."
"Je to strata troch ľudských životov. Vyšetrovanie pokračuje, nemám čo k tomu dodať," povedal po smútočnom akte minister obrany Juraj Liška.
Náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík konštatoval, že "vyšetrovanie pokračuje podľa štandardov, noriem a metodík. Našla sa čierna skrinka, aj zvukové záznamy. Vyhodnocujú sa. Verejnosť bude včas, bez nejakých zakrývaní informovaná o príčine havárie." Nechcel komentovať žiadne predbežné verzie pádu vojenského lietadla, ani bližšie charakterizovať doterajšie výsledky práce osobitnej komisie, ktorú na vyšetrenie príčin havárie sám zriadil.
Haváriu vojenskej helikoptéry pri Pušovciach spred necelých dvoch rokov, pri ktorej tragicky zahynuli štyria profesionálni vojaci z tej istej leteckej základne, nechce nijakým spôsobom spájať so sabinovským prípadom. O spoľahlivosti vojenských vrtuľníkov povedal, že "žiadny veliteľ, ani iný zodpovedný pracovník vzdušných síl by neposadil pilotov do nespoľahlivých strojov". Podľa neho sú vždy pevne presvedčení, že keď pilot ide na štart, tak si sadá do zodpovedne pripraveného stroja, či už je to vrtuľník, lietadlo alebo akýkoľvek bojový či iný prostriedok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári