Korzár logo Korzár Košice

Christopher J. Navetta: Každá vaša reforma mala zmysel

Juraj JAVORSKÝ & Tomáš VELECKÝNa Slovensko prišiel koncom roku 2002, predvlani sa stal prezidentom najväčšieho súkromného zamestnávateľa v krajine.

Juraj JAVORSKÝ & Tomáš VELECKÝ

Na Slovensko prišiel koncom roku 2002, predvlani sa stal prezidentom najväčšieho súkromného zamestnávateľa v krajine. V júni ho nahradí iný Američan. Slovenský príbeh považuje za úspešný a ako zástupca jedného z najväčších investorov verí, že masívny odlev investícií v budúcnosti Slovensku nehrozí. "Silný hospodársky rast v týchto krajinách a rast dopytu po tovaroch pomôžu stabilizovať získané investície," tvrdí Christopher J. Navetta, odchádzajúci prezident oceliarní U.S. Steel Košice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opúšťate Košice po dvoch rokoch pôsobenia v kresle prezidenta oceliarní. Prečo?

"Keď som prišiel do Košíc, dohoda bola na dva alebo tri roky. Bola to výzva, získal som skúsenosti. Stále cítim, že môžem urobiť veľa pre spoločnosť aj po návrate do Pittsburghu."

Môžete načrtnúť systém rotácie topmanažmentu v rámci korporácie?

"Rotačný systém v riadení tu v Európe spočíva a myslím, že tomu tak bude aj v nasledujúcom období, v dvoj- a alebo trojročných príležitostiach. Niekto ostane dva roky, niekto tri a pol roka. Očakávam, že do Košíc budú chodiť manažéri s excelentnými skúsenosťami a schopnosťami."

Čo budete robiť v Pittsburghu?

"Pozícia, na ktorú nastupujem, sa volá viceprezident pre dodávky, logistiku a obchod. Moja práca bude zahŕňať prevádzky U.S. Steelu na celom svete, rovnako v Európe ako aj v Spojených štátoch. Budem dohliadať na akvizície, nákup a predaj, či sledovať príležitosti v Číne."

SkryťVypnúť reklamu

Boli ste šéfom v Spojených štátoch aj na Slovensku. Môžete popísať rozdiely?

"Rozdielov naozaj nie je veľa. Keď sa snažíte viesť firmu, zistíte, že ľudia chcú väčšinou pracovať za mzdu, aby mohli zabezpečiť potreby pre svoje rodiny a financovať svoje životy. Je jedno či ste v Spojených štátoch, na Slovensku alebo v Srbsku, ľudia sú ľudia a majú rovnaké ciele - zlepšiť svoj život a zlepšiť život svojich rodín. Rozdiely vidím v jazyku a v snahe porozumieť kultúre. Vy máte rozdielnu motiváciu pre rôznych ľudí a rôzne kultúry. Ale cítim, že väčšina ľudí je rovnaká."

Viete si predstaviť, že niekedy v budete šéfovať celej korporácii?

"Asi nie. V spoločnosti som už dlho, so svojou kariérou som veľmi spokojný. Nikdy som sa nezameriaval na moje nasledujúce miesto, ale snažil som sa odvádzať dobrú robotu tam, kde som práve bol. Som rád, že som dostal od firmy novú príležitosť v Spojených štátoch pracovať na veľmi zodpovednom mieste."

SkryťVypnúť reklamu

Boli dva prípady, kedy slovenská vláda porušila sľub U.S. Steelu. Išlo o obmedzenie produkcie a o zníženie emisných kvót na oxid uhličitý. Ako to ovplyvnilo vaše vzťahy s vládou?

"Myslím, že z dlhodobého hľadiska sú vzťahy stále dobré. Verím, že problém s obmedzením produkcie bol iba niekoho nedorozumením. Pozornosť slovenskej vlády sa sústredila iným smerom a došlo k nešťastnej interpretácii zmluvy. Nechali sme to za nami. Čo sa týka problému s kvótami na CO2: zažalovali sme EÚ, zažalovali sme slovenskú vládu. Napriek tomu si myslím, že moje vzťahy s predstaviteľmi vlády sú stále veľmi dobré."

Pre environmetálne obmedzenia žalujete ministerstvo životného prostredia. Myslíte si, že otázka ochrany životného prostredia musí ustúpiť ekonomickým záujom?

"Minister životného prostredia Miklós urobil chybu pri negociáciách o environmentálnych pravidlách v Bruseli. Verím, že Brusel by zohľadnil pri prideľovaní limitov na CO2 ekonomický rast Slovenska. Chyba, ktorú pán Miklós a ľudia z ministerstva životného prostredia urobili, je tá, že nechápali širšie súvislosti obmedzenia limitov na CO2 a pred cestou sa neporadili s ministrom hospodárstva Ruskom alebo ministrom financií Miklošom."

V minulosti ste boli zástancom členstva Slovenska v Európskej únii. Práve so vstupom do únie však súviseli obmedzenie produkcie aj zníženie kvót na CO2. Zmenil sa váš názor na členstvo v únii?

"Nie, stále som jeho veľkým zástancom. Všetci môžeme vidieť množstvo kamiónov prechádzajúcich cez hranice. Aj nám vstup do únie zjednodušil vývoz, uľahčil prepravu tovaru, odbúral colné bariéry. Odráža sa to aj v zjednodušovaní internej štruktúry našej logistiky v Európe. V neposlednom rade, vstup do únie je pre ekonomiku povzbudením a zo silného hospodárskeho rastu ťažíme všetci."

Dnes je Slovensko v Európskej únii, ktorá sa snaží dostať na hospodársku úroveň Spojených štátov. Čo by mala pre to únia podľa vás urobiť?

"EÚ by mala nechať ekonomiku otvorenú. Desať nových členských krajín dosahuje hospodársky rast ako Spojené štáty. Únia by mala spoznať krajiny ako Slovensko, Poľsko či Maďarsko, ktoré majú dnes komparatívnu výhodu. Nemala by sa báť, že tieto krajiny ovládnu vnútorný trh, a mala by sa niektorými ich krokmi inšpirovať."

Veľa ekonómov a zástupcov oceliarní vrátane U.S. Steelu predpovedajú, že svetová produkcia ocele bude klesať.

"Produkcia v Spojených štátoch bude klesať, produkcia v západnej Európe bude klesať. Minulý rok bol prvým rokom, kedy sa vo svete vyrobila miliarda ton ocele. Výsledkom sú veľké zásoby na trhu. Tu v Európe bol masívny dovoz ocele z Číny, Indie a Brazílie, čoho svedkami boli prístavné mestá na západe. Je preto zložité dnes hovoriť o poklese alebo raste globálnej produkcie. Povedal by som, že trh s oceľou bude rásť vďaka Číne. Niekto hovorí, že čínska výroba ocele bude rásť ročne o 15 percent, niekto si myslí, že až o 25 percent. Dopyt po oceli porastie napríklad tu v strednej Európe. Rok čo rok tieto krajiny vykazujú hospodársky rast okolo štyroch - piatich percent. To sa podpíše pod rozvoj automobilového priemyslu, baliarenského priemyslu, výroby strojov... Aj to je dôvod úspechu U.S. Steelu v Košiciach a rozhodnutia postaviť tam novú prevádzku na výrobu pozinkovaného plechu."

Novú prevádzku staviate preto, aby ste mohli dodávať plechy automobilkám aj na Slovensku. Prečo si myslíte, že budú práve vašimi zákazníkmi?

"V júni začneme stavať tu v Košiciach investíciu za 160 miliónov dolárov. Prevádzka by mala vyrábať 350-tisíc ton pozinkovaných produktov ročne. Máme veľmi pozitívnu odozvu od množstva potenciálnych zákazníkov. Myslím, že vedia, že U.S. Steel má dlhodobé a dobré skúsenosti s automobilovým priemyslom v Spojených štátoch. Ideme presunúť technológiu aj sem a vyrábať vysoko kvalitné produkty blízko ich závodov."

U.S. Steel je najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku. Zamestnáva okolo 16-tisíc pracovníkov, no len vyše stovky Rómov. Prečo ten nepomer?

"Máme množstvo programov na zamestnávanie Rómov. Sme v tom vcelku úspešní. Spolupracujeme s Košickým samosprávnym krajom na tréningových programoch pre Rómov, zameriavame sa najmä na uzavreté komunity. Keď sa pozriem, kde sme boli pred pár rokmi a kde sme dnes, vidím úspech."

Má váš záujem o Rómov ukázať cestu aj iným zamestnávateľom?

"Napríklad, je to jedna z možností. Taktiež pomáhame deťom, mládeži, sirotám a nemocniciam."

Na Slovensku sa mení podnikateľské prostredie. Čo si myslíte o podnikaní v tejto krajine?

"Výrazne sa to zlepšuje. Chválim reformy, viem, že za nimi stáli zložité rozhodnutia, pretože väčšina ľudí ich vnímala negatívne. Ich účinok bude však dlhodobý, najmä čo sa týka reforiem daní, pracovného trhu a bankovníctva. V dlhodobom horizonte budú výsledky týchto reforiem výborné. Prichádza k vám PSA, Hyundai, Getrag Ford..."

Predstavte si Slovensko ako korporáciu a seba ako jej šéfa. Čo by ste u nás zmenili ako prvé?

"Myslím, že súkromné podnikanie je dobrá možnosť, ako pomôcť ekonomike. Sledoval som, čo sa dialo v Spojených štátoch, kde ekonomika kolísala hore-dole, a podľa môjho názoru to bolo práve súkromné podnikanie, ktoré ju pomohlo ozdraviť. Takže okrem prebiehajúcich reforiem by som sa zameral na túto oblasť."

Ako vidíte budúcnosť Slovenska po budúcoročných voľbách?

"Zaleží od toho, kto bude zvolený (smiech). Bez ohľadu na výsledok by sa nemal zmeniť pozitívny ekonomický rast. Prínosy súčasných reforiem budú ľudia vnímať čoraz viac, bude sa pracovať ďalej. Ale bude zaujímavé sledovať, ako sa to u vás bude vyvíjať."

U.S. Steel zriadil Centrum pre hospodársky rozvoj. Ktorých investorov ste k nám pritiahli?

"Centrum sme zriadili v rokoch 2001 a 2002 s dvomi cieľmi. Jedným bolo aj lákanie investícií na Slovensko. Dosiahli sme príchod štrnástich spoločnosti s dvomi tisíckami pracovných miest. Tým, že sme začali fungovať v roku 2001, veľa týchto investícií sa ešte len realizuje. Ale Centrum pre hospodársky rozvoj je úspešný príbeh."

Veľa ľudí sa bojí odchodu investorov zo Slovenska v budúcnosti do iných, lacnejších krajín.

"Je veľa faktorov, ktoré hovoria proti podobným obavám. Napríklad silný hospodársky rast v týchto krajinách a rast dopytu po tovaroch pomôžu stabilizovať získané investície. Keď sa hovorí o tom, že Volkswagen ide vyrábať do Číny, na Slovensku sa nemáte čoho báť. Tovar totiž treba vyrábať blízko svojho trhu. Aj pre nás, výrobcov ocele, tento región prináša rastúci dopyt. Okrem závodov automobiliek ide aj o baliarenský priemysel, výrobu strojov... Trh teda pokračuje v raste, hospodárstvo pokračuje v raste a bude potrebovať čoraz viac."

Spomínali ste mnoho reforiem. Ktorá z nich je najdôležitejšou?

"Všetky boli pozitívne. Daňová reforma bola veľmi pozitívna. Reforma pracovného trhu zpružnila zamestnávanie a to zamestnávatelia potrebujú. Aj reforma bankového sektora bola potrebná. Takže sa nedá hovoriť len o jednej veci, ale o prínosoch všetkých spolu."

Myslíte si, že staré členské krajiny Európskej únie budú v reformách nasledovať Slovensko?

"Keď sa pozriete na Slovensko, uvidíte hospodársky rast okolo 4,5 percenta. Keď sa pozriete do Francúzska a Nemecka, uvidíte rast o 1 percento. Západná Európa má pritom v Bruseli rozhodujúce slovo. Slovensko a ďalších deväť nových členských krajín musia byť silné, aby si svoju pozíciu v Bruseli obhájili, potom sa možno niečo zmení aj v západnej Európe."

Ľudia v krajinách starej únie nie sú pripravení na dopady reforiem?

"Znášať dopady reforiem, ktoré majú dlhodobý charakter, je zložité. To je príčina zložitej situácie vládnej koalície na Slovensku. Nepoznám však nikoho, kto by príchod PSA či KIA nepovažoval za dobrú správu. Tie spoločnosti sem idú, nesú veľa peňazí a vytvoria veľa pracovných miest. Pre ekonomiku a pre Slovensko to je veľmi dobré. Aj my tu v Košiciach držíme stabilnú zamestnanosť, pomáhame regiónu a investujeme. Ľudia majú stabilné príjmy a môžu ich míňať. Máme tu nový Hornbach, dva nové Kauflandy, Carrefour, Tesco, Baumax..."

Čo poradíte vášmu nástupcovi v U.S. Steele?

"Pán Lohr je to veľmi skúsený manažér. Má množstvo skúseností z U.S. Steelu. Verím, že tunajšia spolupráca ľudí tu v Košiciach bude fungovať ďalej s podporou manažmentu. Vedenie je dôležitá stránka tejto organizácie. Šestnástisíc ľudí musíte viesť rovnakým smerom."

Čo ste mu povedali o Slovensku?

"Hovoril som mu všeobecne o príležitostiach. Veľa času sme strávili pri rozhovore o jeho práci. Hovoril som mu o peknej krajine, že ľudia na Slovensku na mňa zapôsobili veľmi dobre."

Bývalý prezident U.S. Steelu Košice, John Goodish zostal na Slovensku tri mesiace po vašom príchode. Bude mať takýto čas na aklimatizáciu aj váš nástupca?

"Desať dní. Pán Lohr je múdrejší, ako som bol ja (smiech). Myslím, že je zložité, ak sa o jedno miesto delia dvaja ľudia dlhší čas."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 933
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 130
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 817
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 100
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 693
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 487
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 753
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 154
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 673
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 197
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 950
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 555
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 753
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 154
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 673
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 197
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 950
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 555
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu