Dôvodom na zmenu by mali byť zmenené volebné obvody, keďže tie predchádzajúce kopírovali územie jedenástich bývalých okresov kraja. Tie však po reforme verejnej správy zanikli k 1. januáru 2004 a na ich mieste je už "len" šesť obvodov. Zákon o samosprávnych krajoch hovorí, že ich zastupiteľstvo by mal určiť počet poslancov tak, aby jeden z nich pripadal na zhruba 12 až 15 000 obyvateľov. Paradoxne však ďalší zákon o voľbách do zastupiteľstiev samosprávnych krajov nevylučuje nielen viacmandátový, ale ani jednomandátové volebné obvody. Všetko záleží len na rozhodnutí súčasného zastupiteľstva KSK, ktorý variant bude preferovať.
"Podľa platného zákona musí zastupiteľstvo potvrdiť volebné obvody, resp. schváliť nové do 65 dní pred konaním volieb. Takisto je to aj s počtom mandátov," povedal nám predseda KSK Rudolf Bauer (KDH). Podľa jeho slov sú tri možnosti, akým spôsobom sa bude voliť. Teoreticky je možné, že by sa pre celý Košický kraj vytvoril len jeden viacmandátový obvod, opačným príkladom by bolo vytvorenie 57 samostatných volebných obvodov pre každého poslanca. "Jedna z alternatív je aj potvrdenie súčasného stavu, ďalšou z možností je aj zvýšenie počtu obvodov napríklad na štrnásť. Všetko bude závisieť od toho, ako sa k tomu postaví zastupiteľstvo."
Súčasné zastupiteľsvo KSK tvorí 57 poslancov, ktorí boli zvolení ešte za bývalé okresy. Za Košice I je to 5 poslancov, Košice II (6), Košice III (2), Košice IV - (4), Košice-okolie (8), Gelnica (2), Michalovce (8), Rožňava (5), Spišská Nová Ves (7), Trebišov (8) a bývalý okres Sobrance zastupujú dvaja poslanci. Ak by počet obvodov kopíroval súčasné územno-správne členenie, v Košiciach by bol jeden volebný obvod, v ktorom by sa volilo sedemnásť poslancov a ďalších osem by bolo na "okolí".
Šéf KSK Rudolf Bauer by preferoval, keby sa v kraji volilo tak ako na Veľkej Británii. "Som priaznivcom systému, ktorý je napr. v Anglicku, teda čistý väčšinový systém. Vzniklo by tak 57 jednomandátových obvodov a víťazi volieb v nich by sedeli v zastupiteľstve KSK. Neviem však, či by taká alternatíva našla u poslancov šancu na úspech. Predpokladám, že pre väčšinu poslancov bude zrejme prijateľný návrh, ktorý bude mať blízko súčasnému systému."
Najsilnejšia frakcia v zastupiteľstve - poslanci SMK podporia takú alterantívu, ktorá sa nebude príliš odlišovať od súčasného stavu. "Takýto systém nám vyhovuje, lebo nám v minulosti priniesol úspech... (úsmev) Podľa nás by bolo najlepšie, keby vzniklo čo najmenej volebných obvodov. V opačnom prípade by nastali spory, kde by boli ich hranice a to by bolo zbytočné. Počkáme si však na definitívny návrh, budeme o nej rokovať v krajských orgánoch a potom sa rozhodneme, k čomu sa prikloníme," povedal nám Š. Zachariáš.
Smer sa prispôsobí riešeniu, na ktorom sa dohodne ich väčšinový klub SMK-Smer-SDKÚ-ANO v zastupiteľstve KSK. Hoci "Ficovci" by sa nebránili ani myšlienke R. Bauera, aby tých obvodov bolo aj 57, ich krajský šéf Peter Žiga predpokladá, že niečo také prejde až v budúcom volebnom období. "Teraz je už neskor na zmeny, avšak po voľbách by sa mohol prijať iný volebný systém. Sme za zmenu, ale až po voľbách, aby sa už od začiatku vedelo, aký bude systém. Momentálne nám vyhovuje ten súčasný, musíme však ešte vedieť, aké má byť územné členenie obvodov."
Podobný názor zdieľa aj krajský predseda SDKÚ v Košiciach a poslanec zastupiteľstva KSK Karol Mitrík. Ako nám povedal, súčasný pomerný systém by SDKÚ vyhovoval, no počkajú si ešte na "volebný" návrh úradu KSK, o ktorom by sa malo rokovať na nasledujúcom rokovaní zastupiteľstva KSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári