(MČ) už vytvorené. Už tradične je to na Luniku IX. Horšie je to však v tých MČ, kde si ľudia život s potkanmi v susedstve nechcú ani predstaviť. Kým v meste je od týchto zvierat zatiaľ relatívny pokoj, v Košickej Novej Vsi už majú občania oprávnený strach, že sa im potkany dostanú až do záhrad. Dôvodom je bytovka na Herlianskej ulici, kde žijú občania rómskej národnosti. "Behajú tu aj cez deň a chodia aj dnu do bytovky. My ich chytáme a zabíjame," ochotne nám ukázali úkryty potkanov rómske deti.
Podľa ich slov, je ich najviac za bytovkou. A niet divu. Veď práve tu sa nachádza najviac odpadu. Na našu radu, aby si tie haldy špiny najprv odpratali a tým potkanov zredukujú na polovicu, reagovali slovami. "To nie my sme si ten bordel spravili. To hore žijú také lenivé choré ženy, ktoré sypú všetko z okien. A starosta povedal, že nám sem pošle bager, ktorý to zabágruje," dušovali sa prizerajúci ľudia.
Svoj názor má aj František Turtok, ktorý býva v drevenej chyži aj so svojou päťčlennou rodinou.
"Sú to obrovské potkany. Jeden je biely a behá aj po streche. Už pred rokom som písal na mesto, že ma aj pohrýzol a nikto nechce tu dať jedy," sťažuje sa.
Deratizácia však môže byť urobená len na vyčistenom území, aby bola účinná. Zástupca starostu v Košickej Novej Vsi Pavel Hric však nevidí deratizáciu v tejto lokalite nádejne: "V našom rozpočte sa s peniazmi na deratizáciu neráta. Zatiaľ sme s pracovníkmi na aktivačnú činnosť vyčistili vpuste a splašky. Ale o ostatné veci by sa malo postarať mesto."
Odborníci sa zhodujú, že ak vidíme potkany cez deň, znamená to, že sú premnožené. Sú totiž nočnými živočíchmi. Žijú v spoločenstvách a toto spoločenstvo si vie prispôsobiť reprodukciu životným podmienkam. V jednom vrhu je asi osem mláďat, ale môže ich byť aj dvanásť. Z jedného páru môže byť za rok až 800 kusov potkanov.
Likvidácia týchto inteligentných hlodavcov je veľmi náročná. Väčšinou sa už používajú chronické jedy, ktoré pôsobia po 3 až 10 dňoch a za ten čas sú potkany presvedčené, že nástraha je v poriadku. Ale používajú sa tiež akútne jedy, ktoré pôsobia za 12 až 14 hodín. Dôležité pri ich ničení je však to, aby sa deratizácia robila celoplošne. Je zbytočne robiť ich lokálne, pretože ich akčný rádius je niekoľko kilometrov, takže pri nedôslednej deratizácii sa presunú ihneď inam. To znamená, že potkany z Košickej Novej Vsi môžu postupne migrovať aj na ďalšie územia v meste.
"Zo štatútu mesta však vyplýva, že deratizácia je v kompetencii jednotlivých MČ," povedala nám hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková. Ale o probléme na Herlianskej vedia a budú sa ho snažiť riešiť. "Problém je v tom, že nikto z bytoviek za odpad neplatí. Dali sme im tam kontajner a ten je poloprázdny, všetko sypú za dom. Dali sme vyčísliť Kositu, koľko by vypratanie stálo, ale ešte nemáme o tom správu. Lenže v prvom rade by mali priložiť ruku k dielu tí, ktorí tam žijú. Až potom môžeme deratizovať, ale na tom sa musí finančne spolupodieľať aj MČ."
Kým v Košickej Novej Vsi o deratizácii vôbec neuvažujú, v iných MČ je to inak. Napríklad na Západe ju robia dvakrát ročne. "Jarnú začneme onedlho a bude ukončená v máji. Tiež sme mali problém s lokalitou v asanačnom pásme, kde žili bezdomovci a kde boli potkany. Túto lokalitu sme však vypratali a budeme deratizovať. Vyzveme aj správcov, aby sa na tom podieľali. Je škoda, že deratizácia sa nerobí naraz vo všetkých MČ, bola by účinnejšia. V jeseni však robíme deratizáciu spoločne so susediacimi MČ, ako je Sever a Staré Mesto," povedal nám starosta MČ Západ Pavol Mutafov.
V iných MČ, ako na KVP to riešia iným spôsobom. "Deratizáciu má na starosti vlastník alebo správca budovy či lokality, kde sa potkany premnožili. Ak sú potkany pri blokoch a vyliezajú z kanálov, tak o ich odstránenie sa starajú vodárne a kanalizácie. My sme zabezpečovali deratizáciu v budovách v našej správe, čiže v škôlkach a školách," vysvetlil nám pred časom zástupca starostu na KVP Martin Boritáš.
Ale či MČ má vlastné prostriedky na deratizáciu, alebo deratizáciu musia robiť správcovia, pre občana, ak zistí premnoženie hlodavcov, platí nasledujúci postup. Problém nahlási na oddelení životného prostredia na miestnom úrade vo svojej MČ. Kompetentní pracovníci sa tým budú zaoberať alebo mu poradia, ako má ďalej postupovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári