trpí nejakou cievnou chorobou, tie stále častejšie postihujú aj nižšie vekové ročníky.
"Alarmujúca je skutočnosť, že čoraz častejšie trápia cievne ochorenia mladých ľudí - nedávno som operovala iba 19-ročného chlapca s pokročilou aterosklerózou... Veľkou chybou je podceňovanie situácie, ak pacient začne cítiť bolesť, napríklad v končatine, je jeho ochorenie už obyčajne v rozvinutou štádiu a často je nutné ho operovať," hovorí profesorka Mária Frankovičová, primárka oddelenia cievnej chirurgie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.
Podľa najnovších štatistík až 56 percent Slovákov trpí nejakým ochorením ciev, no ľudia o tom častokrát nevedia. V dôsledku toho sa u nás amputuje stále zbytočne veľa končatín, čomu by sa dalo pri včasnejšom zachytení ochorenia predísť. Stratu končatiny zapríčiňuje jej zlé prekrvenie kvôli poškodeniu tepien a tepničiek. Smutnou realitou je aj vysoká invalidita pacientov v dôsledku náhlych cievnych mozgových príhod či úmrtia po prasknutí vydutiny brušnej cievy (aneuryzmy). Percento úmrtí, žiaľ, narastá, preto by malo byť prioritou podchytiť cievne ochorenia vo včasnejšom štádiu.
Na Slovensku je nedostatok špecializovaných pracovísk, kde by sa pacientom urobila včas angiografia - vyšetrenie priechodnosti ciev a následne i potrebná rekonštrukčná cievna operácia pre záchranu ohrozenej končatiny. Včasná diagnostika by pritom pomohla zmierniť vývoj ochorenia a jeho následky či už začatím vhodnej liečby alebo odporúčaním operačného zákroku. V tomto smere sa situácia na východnom Slovensku zlepšila po delimitácii oddelenia cievnej chirurgie z fakultnej nemocnice do ústavu srdcových chorôb.
"Výrazne sa tým zvýšila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov z východoslovenského regiónu. V prvom rade vzrástol počet chirurgických výkonov po tom, čo sme dostali novú operačnú sálu. Máme ju k dispozícii 24 hodín denne, zatiaľ čo predtým sme sa museli deliť o operačnú sálu s 1. chirurgickou klinikou. Už teraz nám vďaka lepším podmienkam vzrástli výkony zhruba o tridsať percent a počet operácií v krátkom čase ešte stúpne," poznamenáva prof. Frankovičová.
V ostatných týždňoch sa zvýšila i záchytnosť cievnych ochorení, pretože vznikli dve špecializované ambulancie, ktoré denne ošetria tridsať až päťdesiat pacientov. (Donedávna mohli pacienti chodiť do poradne iba raz týždenne). Ďalšou ambíciou je zlepšiť a rozšíriť ambulantnú činnosť cievneho oddelenia Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, hlavne jeho liečebnú zložku. Vhodné by bolo začať rizikovým skupinám pacientov preventívne merať prietok krvi v tepnách a žilách, čo sa zatiaľ robí iba u tých, ktorým už bolo diagnostikované cievne ochorenie.
* * * * * *
Príčiny cievnych ochorení
- genetické faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť
- nadváha, vysoký krvný tlak, nesprávna životospráva, nedostatok pohybu
- vysoká hladina cholesterolu v krvi (jej vplyvu sa už však nepripisuje taká váha, ako v minulosti)
* * *
Ako im predchádzať
- dodržiavať základy životosprávy už od mladosti
- chodiť na preventívne prehliadky
- raz ročne si nechať skontrolovať biochemické parametre, napríklad hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi
- byť napozore, ak sa vo vašej rodine vyskytlo nejaké cievne ochorenie
- ak sa objavia príznaky choroby, urýchlene vyhľadať lekára
* * *
Varovné signály
- bolesti nôh, hlavne v lýtku po dlhšej chôdzi
- nočné (pokojové) tupé bolesti končatín
- opuchy alebo zmena farby končatín
- nehojace sa vredy a rany na končatinách
- strata ochlpenia, lesklý a napätý povrch kože
- nedostatočný rast nechtov
- vznikajúce vydutiny žíl
- na vznikajúci problém môže upozorniť aj nepokoj nôh
* * *
Čo hovoria čísla
- vlani až 56 percent úmrtí u nás zapríčinili srdcovo-cievne ochorenia - rok predtým to bolo "iba" 54 percent úmrtí
- na žilové ochorenie trpí viac než tretina Slovákov v produktívnom veku
- na Slovensku sa urobí v porovnaní s krajinami EÚ iba tretina cievnych rekonštrukčných operácií na milión obyvateľov je ich iba dvetisíc, zatiaľ čo "európske" čísla predstavujú trojnásobok
- celkový počet tepenných operácií na záchranu ohrozených končatín na Slovensku v súčasnosti predstavuje asi len 33 percent reálnej potreby
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári