podujatia, ktorých cieľom je prebrať nové medicínske poznatky a upriamiť pozornosť na čo najvyššiu záchytnosť a včasnú liečbu vysokého tlaku. Ten patrí medzi najzávažnejšie srdcovo-cievne ochorenia, ktoré sa ročne na Slovensku podpíšu pod viac ako polovicu úmrtí. Keďže má často bezpríznakový priebeh, hovorí sa mu aj tichý zabijak.
Hypertenziu možno liečiť liekmi, ale aj zmenou životných návykov. Nefarmakologická liečba je podľa MUDr. Petra Jonáša zo IV. Internej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach dokonca nevyhnutnou súčasťou liečby. Patrí k nej celý komplex opatrení zníženie nadváhy, obmedzenie konzumácie kuchynskej soli, alkoholu, fajčenia a stresu. "Vzdať sa fajčenia je pri liečbe vysokého krvného tlaku absolútna nutnosť," zdôrazňuje skúsený internista.
Podľa neho samotné lieky znižujúce krvný tlak nemajú bez zmeny nevhodných návykov pacienta dostatočný účinok. Naopak, zmenou životosprávy sa dá výrazne znížiť riziko komplikácií hypertenzie. Hlavne infarktu, cievnej mozgovej príhody, ale i poškodenia obličiek či zraku. Najdôležitejší je aktívny pohyb a racionálne stravovanie. Dietetické opatrenia pritom vedú nielen k zníženiu hmotnosti. Majú tiež priaznivý účinok na hladiny krvných cukrov a tukov, ktoré výrazne urýchľujú rozvoj arterosklerózy.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári