technickom múzeu (STM) Košice na Hlavnej. Košický rodák Cyril Skladaný (na snímke), žijúci 12 rokov v USA, tam prezentoval svoju zbierku mečov a nožov pochádzajúcich z Japonska a ďalších krajín sveta. Pri informácii, že čepeľ samurajského meča, ktorú držal v ruke, má hodnotu okolo 50-tisíc amerických dolárov (takmer dva milióny korún), mnohí účastníci seminára nazvaného "Tajomstvo meča" onemeli.
"O japonské meče a iné zbrane som sa začal zaujímať už dávnejšie," povedal nám 35-ročný vyučený strojár, ktorý časť zbierky požičal múzeu. "Tento koníček je finančne dosť náročný, v USA mám asi 40 mečov. Až za 'veľkou mlákou' som sa dostal do študijnej skupiny zaoberajúcej sa týmito zbraňami a zistil, že čím viac sa učím, tým menej toho viem. Prvé meče v Japonsku začali vyrábať už v 8. storočí a niektoré zbrane majú hodnotu od stotisíc dolárov vyššie. To sú už ale veci Japoncami nazvané národné poklady. Môžem si taký kúpiť aj ja, ale platí prísny zákaz vyvážať tieto zbrane z Japonska. Mám napríklad zbraň vyrobenú ručne pre japonského generála, veliaceho útoku na Pearl Harbour."
Účastníci seminára mohli vidieť nielen desiatky vzácnych samurajských artefaktov vrátane brnenia z 18. storočia, ale aj tsuby - záštity na rukoväte mečov, vyrobených zo zlata, prípadne zliatin drahých kovov. Poslucháči sa dozvedeli aj to, že koža na rúčky mečov bola z morských rýb a takzvané sekacie skúšky zbraní robili Japonci (a vraj to tajne robia doteraz) na trestancoch. Kvalitný meč dokázal rozťať človeka od ramien po pás. Časť zbierky C. Skladaného môžu Košičania vidieť v jednej z miestností STM.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári