sídlisku Ťahanovce, obývaných desiatkami sociálne odkázaných ľudí, vrátane malých detí. V prístreškoch, pôvodne určených na skladovanie paliva, žijú bez elektriny, vody, plynu, v hrozných hygienických podmienkach. Najväčší problém však spočíva v tom, že tieto stavby obývajú načierno, v lokalite rastú ako huby po daždi drevené a plechové chatrče, na pozemku sa už dokonca objavili aj dva murované domy. Tento stav je neúnosný, a tak poslanci rozhodli, že treba konečne začať robiť poriadok.
"Schválili, že je nutné identifikovať vlastníkov pozemkov, na ktorých sa nachádzajú chatrče, a písomne ich vyzvať, aby v lehote do 30 dní zabezpečili ich odstránenie a uvedenie do primeraného stavu, vrátane odvozu odpadkov," informovala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobriková. "Preveriť právny stav prístreškov na Demeteri, identifikovať vlastníka a vyzvať ho k tomu, aby zabezpečil ich užívanie v súlade s kolaudačným rozhodnutím (zabezpečiť vypratanie osôb a vecí) a okolie takisto uviesť do primeraného stavu."
A práve tu je, obrazne povedané, pes zakopaný. Podľa zistení bývalého hlavného kontrolóra MČ Sídlisko Ťahanovce Marka Badaniča, prístrešky boli vybudované po roku 1989 načierno, nikdy ich nikto neskolaudoval a približne pol milióna korún použitých na ich výstavbu nebolo riadne vyúčtovaných. O týchto skutočnostiach svedčí aj správa vypracovaná M. Badaničom. V nej, okrem iného, uvádza: "Vzhľadom na to, že od roku 1993 obývalo tieto prístrešky stále viac Rómov, požiadala mestská časť Okresný úrad (OÚ) Košice I o postup - začatie konania v zmysle stavebného zákona, ktorým by OÚ KE I nariadil vypratanie prístreškov. OÚ KE I však zo svojich archívnych materiálov zistil, že prístrešky boli postavené v lokalite bez stavebného povolenia. Vzhľadom na to, že MČ ako stavebníkovi nepovolenej stavby hrozila pokuta, stiahla MČ podnet podaný na OÚ KE I s tým, že vec vyrieši vo vlastnej kompetencii."
Starosta MČ Cyril Betuš s poslancami miestnej samosprávy už dlhší čas hľadali východisko z tejto nepríjemnej situácie.
"Musíme zniesť polmiliónové bremeno, ktoré ostalo mestskej časti po výstavbe prístreškov zo sveta účtovne a majetkovo právne vysporiadať pozemok patriaci mestu. No a to najhoršie, čo nás čaká, je zodpovedanie otázky, kam vysťahujeme ľudí, obývajúcich prístrešky," skonštatoval starosta.
Zákon ukladá, že každú čiernu stavbu treba zbúrať. Ak by to mala urobiť MČ, vrátane odvozu sutín by to stálo niekoľko miliónov korún. To si však MČ s rozpočtom 10 miliónov Sk nemôže dovoliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári