Košice - Prierez najnovšími prácami jubilujúceho fotografa Juraja Fleischera nájdete vo Fotogalérii Nova na Hlavnej 48.
"Výstavu nazval autor Genezis, lebo predstavuje obraz, ale i predobraz a praobraz nášho spolužitia v kultúrnych a civilizačných väzbách.
Juraj fotí nielen pre oči, ale aj pre dušu. Jeho práce prekračujú hranice fotografie a výtvarného umenia. Majú symbolický rozmer. Nájdete v nich znaky, odkazy, ktorými sa dorozumieva s okolím?" povedal o autorovi zostavovateľ výstavy a výtvarný publicista Tibor Kočík.
Spojivom námetov je život vo všetkých podobách, nikdy nenarodený, stelesnený embryom naloženým v liehu, na inej z fotografií sa zas z tieňa vynárajú zaobľujúce sa tvary budúceho materstva, inde zachytáva portrét životného stroskotanca alebo pomníky, symboly našej pominuteľnosti.
Fleischer zámerne nepodsúva divákovi názvy svojich fotografií. "Chcem, aby si z nich každý odniesol svoje posolstvo. Nazval som výstavu Genesis aj preto, že ide o výkrik na ten dnešný svet. Pripadá mi takýto. Všetko je v tom, koľko málo stačí na to, aby sme skončili aj my v tom špirituse. Koľko málo stačí a sme tam," tvrdí autor, ktorý ma za sebou účasť na dvesto výstavách doma aj v zahraničí. V jeho tvorbe prevažujú portréty, zaujímajú ho ľudské osudy, príbehy.
Čerstvým úspechom Juraja Fleischera bola hlavná cena na medzinárodnej fotografickej súťaži Strom života. Ocenili snímku, ktorú nazval V zajatí, zobrazuje strom vrastajúci do železnej ohrady. Objavil ho pri jednej budove v centre mesta.
"Sledujem všetko okolo seba, malý digitálny foťáčik mám stále pri sebe. Som v strehu. Vždy sledujem nejaký príbeh. Často objavím veci, ktoré si nikto nevšimne, hoci okolo nich všetci chodíme," tvrdí.
Zaujímavé je, že práve on ani nie tak dávno patril k najväčším oponentom digitalizácie vo fotografickom umení. A väčšina vystavených snímok vznikla práve touto technikou. "Fotografia je závislá na technike. Nebola by vznikla, keby pán Dager nebol vymyslel dagerotypiu. To, že niekto vymyslel digitálny záznam, je pre mňa fantastické, lebo odpadá všetka tá chémia. Dnes robí drvivá väčšina fotografov digitálne. Dajú sa robiť úplne nové veci. Aj v digitálnej fotografii sa nájdu ľudia, ktorí posunú fotografiu ďalej k dokonalosti. Digitál mi dovolí doviesť to, čo si vymyslím, k dokonalosti," hovorí.
Celý život chcel byť výtvarníkom na voľnej nohe, podarilo sa mu to až terza, keď je na dôchodku. "Konečne sa mi splnilo, že robím iba to, čo chcem."
Juraj Fleischer (1945) sa narodil v Košiciach. Pôvodným povolaním je rušňovodič. Fotografii sa venuje od začiatku 70. rokov. Názor na fotografiu formoval postupne, aj vďaka ovplyvneniu názormi fotografických autorít. Patrí k zakladajúcim členom košického FotoKlubu Nova, ktorý vznikol v roku 1976. V 80. roku ho prijali do zväzu výtvarných umelcov.
Podarilo sa mu presadiť činnosť košického fotoklubu za hranicami. Ako jeden z mála jeho členov je držiteľom titulu Majster zväzu slovenských fotografov a na konte má množstvo medzinárodných aj domácich ocenení.
Výstava vo FotoGalérii NOVA potrvá do 27. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári