novembri a jeho pobočky sa formovali k prvému januáru. Ako hodnotí prvé mesiace činnosti košickej pobočky jej riaditeľ Marcel Forai?
"Občania o našej existencii vedia a hneď od začiatku sa na nás obracajú so svojimi sťažnosťami, podnetmi a žiadosťami na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Obdržali sme ich už asi štyridsať, pričom sú rôzne závažné, od upozornení na neohľaduplné správanie či porušenie etického kódexu zo strany lekára až po podozrenie, že došlo k poškodeniu zdravia alebo úmrtiu pacienta v dôsledku nesprávne poskytnutej či zanedbanej zdravotnej starostlivosti. K takýmto prípadom si prizývame konzultantov - odborné autority, ktoré vypracujú znalecký posudok. Pokiaľ sa potvrdí oprávnenosť takejto sťažnosti, odstúpime prípad orgánom činným v trestnom konaní," hovorí Marcel Forai.
Sťažnosti už prišli na celý rad poskytovateľov z Košického kraja - lekárov prvého kontaktu, zdravotnícke zariadenia i záchrannú službu. V zmysle zákona o sťažnostiach sa musia vybaviť do tridsiatich alebo šesťdesiatich dní, výnimočne môže byť lehota deväťdesiatdňová. Úrad prešetruje, či boli v správnom čase použité správne prostriedky na stanovenie diagnózy a stabilizovanie zdravotného stavu pacienta. Po zistení chyby má úrad právo navrhnúť odňatie licencie či povolenia na ich činnosť. Tie zatiaľ vydávajú vyššie územné celky a lekárska komora a úrad teda nemôže konať priamo. Zmeniť by to však mala pripravovaná novela zákona.
"Úrad nie je iba o sťažnostiach, našou úlohou je všeobecne bdieť nad dodržiavaním zdravotníckych zákonov. Kontrolovať budeme nielen činnosť poskytovateľov, ale aj ďalších subjektov na trhu. Napríklad či zdravotné poisťovne nakupujú dostatočný objem výkonov pre svojich poistencov, či je dostatočná výška ich úhrad poskytovateľom, či sú ceny výkonov v zmysle cenového opatrenia, alebo či pacienti nie sú pri čakaní na nejaký výkon neoprávnene uprednostňovaní," poznamenáva M. Forai.
Keďže zdravotné poisťovne ešte neboli s výnimkou Spoločnej zdravotnej poisťovne transformované na akciové spoločnosti, sú zatiaľ mimo priameho dosahu úradu pre dohľad. To sa však po zmene ich právnej formy zmení. Postupne budú úradu pribúdať aj ďalšie právomoci a spolu s nimi vzrastie i počet zamestnancov, ktorých je momentálne v košickej pobočke deväť.
Prečo vznikol Úrad pre dohľad
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je neoddeliteľnou súčasťou reformy slovenského zdravotníctva. Jeho vznikom sa do zdravotnej starostlivosti zaviedol nový prvok nezávislý na výkonnej moci. Úrad bude totiž pri svojej činnosti postupovať nestranne a nezávisle od štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a iných orgánov verejnej moci. V zmysle zákona má široký rozsah povinností, ako aj oprávnení konať v záujme dosiahnutia spokojnosti pacienta.
* * *
Súdni lekári a patológovia budú nezávislí
Významnou zmenou je, že pod Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prešiel Ústav súdneho lekárstva. Dôvodom je snaha o nezávislosť súdnych lekárov a patológov od zdravotníckych zariadení. Ich úlohou je totiž zistiť, či bola stanovená správna diagnóza a správny liečebný postup, preto by logicky nemali byť financovaní zdravotníckymi zariadeniami.
Podľa Marcela Foraia úrad nechce chyby iba postihovať, ale im aj predchádzať. Preto budú jeho pracovníci o problémoch v medicínskom postupe informovať lekárov na prednáškach a seminároch. Ambíciou novej inštitúcie nie je byť strašiakom, ale nezávislou autoritou, ktorá prispeje k skvalitneniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
* * *
Dragula: Zatiaľ si celkom neplní svoju povinnosť
Riaditeľ Regionálneho koordinačného centra Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Košiciach Vladimír Jelínek: "Úrad bol potrebný kvôli lepšej kontrole poskytovania zdravotnej starostlivosti. Má bližšie k poskytovateľom i pacientom a jeho výhodou je väčšia nezávislosť. Dobrým krokom bolo odčlenenie súdnych lekárov a patológov od nemocníc, čím sa stali nezávislejšími."
Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jaroslav Šajty: "Zriadenie takéhoto úradu bol krok správnym smerom. Rozhodne zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti, bude jej zrkadlom."
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula: "Iba čas ukáže, či úrad naozaj pomôže zlepšiť kontrolu nad zdravotnou starostlivosťou. Závisieť to bude aj od toho, akých bude mať odborníkov. Zatiaľ si však celkom neplní svoju povinnosť - zo zákona by mal dohliadať aj nad zdravotnými poisťovňami, čo sa však udeje až po transformácii na akciové spoločnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári