prezident U. S. Steel Košice (USSK) David H. Lohr na včerajšej tlačovke, kde sa predstavil novinárom.
Rovnako ako odchádzajúci prezident USSK Christopher J. Navetta, preberajúci v Pittsburghu post viceprezidenta U. S. Steel Corporation, aj Lohr je veľkým hokejovým fanúšikom. "A moja manželka ešte väčším," dodáva Lohr, ktorý na rozdiel od Navettu, fanúšika Detroitu Red Wings, tlieska Pittsburghu. "Na celú minulú sezónu som mal permanentku na Penguins, ale NHL sa nehrala," sklamane komentoval.
Navetta, ktorý sa včera lúčil, zas s humorom vyslovil ľútosť, že za tri roky košického pôsobenia sa naučil len zopár slovenských slov: áno, nie, ďakujem, pohár a "nesprávne číslo". "To keď som niekomu zavolal a bol to omyl," vysvetlil Navetta, ktorému sa dnes Košičania zdajú veselší a spokojnejší ako pred tromi rokmi. Podľa neho sú 2-3 roky optimálnym obdobím rotácie amerických manažérov pri takomto zahraničnom pôsobení.
Lohr pracoval 31 rokov v U. S. Steel Corporation a od roku 1999 tam bol vedúcim výrobných prevádzok. "Na pôsobenie v Košiciach sa teším. Je to vynikajúca fabrika, do ktorej sme mnoho investovali a v investíciách budeme pokračovať," vyhlásil Lohr a prisľúbil, že pri podpore košického športu budú zvažovať aj futbal.
Navetta v súvislosti so spormi USSK verzus slovenská vláda a Európska komisia uviedol: "Otázka výrobných limitov už je uzavretá. Záležitosť emisných kvót CO2 však pretrváva."
Obmedzenia výroby ocele podľa Navettových slov USSK akceptoval, lebo išlo o obdobie vstupu do Európskej únie (EÚ) a Slovensko vtedy taký krok potrebovalo. "Ale čo sa týka CO2, vláda ani EÚ k tomu nepristúpili férovo, preto sme vládu upozornili, že ak kvôli tomu USSK utrpí škodu, budeme sa od nej dožadovať odškodnenia," povedal Navetta a informoval, že USSK vedie vo veci zníženia kvót na vypúšťanie kysličníka uhličitého, ktoré USSK požadoval vyššie o 8 percent, súdne konania proti EÚ i SR.
Na otázku, či napriek memorandu medzi USSK a vládou, ktorého súčasťou je aj 10-ročný záväzok USSK neprepúšťať, môžu mať prípadné negatívne dopady zapríčinené kvótami CO2 vplyv na zamestnanosť v USSK, odchádzajúci prezident reagoval: "Vyjadrovať sa teraz k tomu by bolo predčasné. O niekoľko mesiacov budeme vedieť viac. Budeme hľadať spôsoby minimalizácie negatívnych dopadov. Nezatvárame však dvere žiadnej možnosti."
Od prevzatia železiarní Američanmi v roku 2000 doteraz odtiaľ odišlo okolo 1200 zamestnancov. "Väčšinu z toho tvoria odchody do dôchodku," dopĺňa Navetta. Súčasný počet zamestnancov USSK je necelých 15-tisíc, z toho je asi 11,5-tisíc robotníkov a zhruba 3,5-tisíc administratívnych pracovníkov. Priemerná mzda v USSK vzrástla od roku 2000 doteraz o vyše 40 percent na viac než 30-tisíc korún hrubého.
Navetta priznal, že v určitých oblastiach vládne v USSK prezamestnanosť. Od minulého roka USSK motivuje svojich technicko-hospodárskych zamestnancov, aby prešli do robotníckej profesie, jednorazovou podnecujúcou odmenou pod podmienkou, že potom musia vo výrobnom procese odpracovať aspoň tri roky, inak musia pomernú časť odmeny vrátiť.
Výška takej odmeny od júna vzrastie na 70 až 90-tisíc Sk a účelom tohto opatrenia je úspora mzdových nákladov firmy. USSK pritom vytvorí 110 nových pracovných pozícií vďaka výstavbe novej pozinkovacej linky, ktorá začne budúci mesiac.
Ekonomické rozvojové centrum pôsobiace pri USSK doteraz asistovalo pri príchode 14 investorom, ktorí v regióne vytvorili a vytvoria spolu 2,5-tisíc pracovných príležitostí pri celkovom preinvestovaní 100 miliónov amerických dolárov (vyše 3 miliardy korún). "V kontrakte s vládou sme sa zaviazali za 10 rokov preinvestovať 700 miliónov dolárov. Sme asi v 1,5-ročnom predstihu," tvrdí Navetta. Do konca minulého roka USSK investoval 440 miliónov dolárov a tento rok investuje ďalších 150 miliónov USD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári