štatistických zisťovaní sa na Slovensku vykonáva ako prvé. Uskutoční sa v období od 16. mája do 16. júna. Štatistici budú v 306 obciach Slovenska zbierať informácie o príjmoch a životných podmienkach domácností. Náhodne bolo vybratých 6000. V Košickom kraji navštívia vyše 800, z toho je takmer polovica na území samotných Košíc. Do projektu sú zapojené všetky členské štáty EÚ.
V okrese Košice-okolie sa zisťovanie uskutoční v Moldave nad Bodvou a v obciach Beniakovce, Bohdanovce, Hrašovík, Rudník, Skároš, Družstevná pri Hornáde a Rozhanovce.
"Účelom zisťovania je zabezpečiť porovnateľné údaje nielen v oblasti príjmov, ale aj v oblasti sociálneho vylúčenia. Samostatnými blokmi otázok sú niektoré demografické údaje, kvalita bývania hospodáriacej domácnosti, vzdelanostná úroveň jej členov, základné informácie o práci a príjmová oblasť, informácie o zdraví i sociálna situácia rodiny," uviedla vedúca odboru štatistiky práce a miezd a regionálnych štatistík Štatistického úradu SR - krajskej správy v Košiciach Ing. Mária Jurčišinová.
Zisťovanie sa uskutoční formou dotazníkov, ktoré obsahujú nielen údaje o hospodariacej domácnosti, ale aj jej jednotlivých členoch. Niektoré bloky otázok sú založené na subjektívnych postojoch respondentov. Týka sa to predovšetkým hodnotenia finančnej situácie domácnosti, životnej úrovne, sociálneho vylúčenia či začlenení domácnosti do príslušnej spoločenskej vrstvy.
Respondenti nemajú príliš veľkú dôveru k neznámym ľuďom a ochotu poskytovať im informácie. Obávajú sa pustiť ich do svojich príbytkov a majú strach zo zneužitia údajov, preto nie vždy sú prístupní. Ako sa majú presvedčiť o tom, že sú to skutoční štatistici?
"Zisťovanie budú robiť odborne vyškolení pracovníci, ktorí sa pred vstupom do domácností musia preukázať osobitným poverením vydaným Štatistickým úradom SR a občianskym preukazom. Zároveň odovzdajú respondentovi list s informáciou o náhodnom výbere a o účele zisťovania so žiadosťou o poskytnutie informácií," povedala nám M. Jurčišinová.
Ako ubezpečila, občania sa nemusia obávať zneužitia údajov v etape zisťovania, spracovania, či publikovania výsledkov. Všetky osoby, ktoré sa na tom budú podieľať sú viazané mlčanlivosťou. Publikovať sa budú údaje v agregovanej forme, domácnosť ani jednotlivé osoby nebude možné identifikovať. Ochranu dôverných údajov upravuje zákon o štátnej štatistike a zodpovedá za ňu Štatistický úrad SR.
Výsledky poslúžia ako cenný zdroj informácií pre analýzy kvality života obyvateľstva nielen v jednotlivých regiónoch, ale aj v medzinárodnom porovnaní medzi členskými štátmi EÚ. Budú podkladom aj pre opatrenia smerujúce k skvalitňovaniu životných podmienok obyvateľstva. Úspešnosť a objektívnosť závisí aj od ochoty respondentov nechať si nahliadnuť do vlastného súkromia. Bez ich spolupráce nebude možné vytvoriť obraz o reálnej sociálnej situácii domácností.
V Michalovskom okrese sa bude prieskum robiť v Michalovciach a v obciach Čečehov, Moravany a Pozdišovce, v okrese Trebišov v okresnom meste a Sečovciach a v obciach Cejkov, Čerhov, Čeľovce, Egreš, Nižný Žipov, Vojčice, Malá Tŕňa a Veľká Tŕňa.
V okrese Spišská Nová Ves sa zisťovanie uskutoční v okresnom meste, v Smižanoch a v obciach Harichovce, Iliašovce a Kluknava.
V okrese Rožňava sa zisťovanie uskutoční v samotnom okresnom meste a v obciach Drnava a Gemerská Poloma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári