armádou.
Vence vďaky k pamätníkom neznámeho vojaka a sovietskym vojakom padlým v druhej svetovej vojne položili na Námestí osloboditeľov zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, samosprávy a štátnej správy Košického kraja i mesta, Kancelárie prezidenta SR, diplomatického zboru, ozbrojených zložiek, politických strán a inštitúcií.
Na Verejnom cintoríne pripravilo košické Ekumenické spoločenstvo bohoslužbu slova, ktorú slúžili za padlých vojakov Červenej armády kňazi deviatich cirkví, prítomný bol tiež zástupca Židovskej náboženskej obce. "Pripomenuli sme si 60. výročie ukončenia 2. svetovej vojny a zároveň pamiatku bojovníkov a hrdinov, ktorí padli pri oslobodzovaní Košíc a východného Slovenska. Ekumenická bohoslužba mala prispieť k tomu, aby oslava bola dôstojnejšia a zároveň to bolo posvätenie hrobov," uviedol pravoslávny kňaz Ladislav Kiráľ.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach je pochovaných 3077 vojakov, ktorí zahynuli v mestách a obciach celého východného Slovenska. Väčšina z nich sú neznáme obete vojny. Len 534 z nich je v zozname pochovaných a z nich 128 má označené meno aj na hrobe. Cintorín pred oslavami mesto obnovilo.
Pri oslobodzovaní Košíc a okolia vrátane ťažkých bojov v Dargovskom priesmyku, ktoré historici prirovnávajú k bojom v Karpatoch, padlo takmer 20-tisíc sovietskych vojakov. Ich príchodu do mesta ráno 19. januára 1945 predchádzalo vyčíňanie maďarskej fašistickej Strany šípových krížov, takzvaných nyilasiovcov. Tí spolu s nemeckými bezpečnostnými jednotkami už od polovice októbra zostavovali zoznamy antifašistov, židov, Cigánov a iných konfidentmi udaných osôb. Na ich základe 530 ľudí popravili a 1200 odvliekli do koncentračných táborov smrti. Z nich sa len nepatrný počet dožil konca vojny.
Košice oslobodili 19. januára 1945 vojská 4. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova. V tom čase mesto na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 patrilo pod horthyovské Maďarsko a pre nemeckých nacistov predstavovalo na konci vojny strategicky významný vojenský bod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári