megabilboard. Zatieniť by mal pohľad na mesto pri vjazde do Košíc a nikto by takúto stavbu naozaj nemal prehliadnuť. Pútače z troch strán by mali byť na tabuliach vo výške 26 metrov a reklamná plocha má byť veľká 16x9x3 metre. Proti výstavbe takéhoto monštra sa vyjadrili všetky zainteresované orgány, ktoré majú čo k tomu povedať. Nechcú mať pri vstupe do mesta vysokú konštrukciu z viacerých dosť závažných dôvodov. Napriek tomu, že stavba úradmi povolená nie je, na ministavenisku maxireklamného billboardu sa pracuje, ako keby sa nič nedialo.
"Stavba naozaj povolená nie je. Bratislavská spoločnosť si k nám na úrad dala žiadosť ešte koncom minulého roka. Aj keď sme ju nepovolili, začali na nej robiť aj bez stavebného povolenia, čo je v rozpore so stavebným zákonom. Podobné praktiky už táto firma predviedla v Bratislave i Banskobystrickom kraji. Dôvodov, prečo sme stavbu nepovolili, je veľa. Pri kontrole dokladov k žiadosti sme zistili nejasné vlastnícke vzťahy k pozemkom. Keďže bilboard mal stáť na križovatke, potrebovali sme vyjadrenie dopravného inšpektorátu, ale aj krajského úradu ako cestného správneho orgánu. To nemali, tak sme prerušili konanie na 60 dní, aby to doplnili. Namiesto toho začali stavať," uviedla vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia Miestneho úradu Mestskej časti Juh Ing. Eva Horáková.
Na základe týchto skutočností poslali spoločnosti RESPO 13. apríla rozhodnutie o okamžitom zastavení stavby. Keďže si ho neprevzali, výzvu zopakovali. Zástupcov firmy predvolali na prerokovanie správneho deliktu, ale nič sa nezmenilo na skutočnosti, že v prácach pokračujú.
Do problému vstúpila aj polícia, rovnako vlastník pozemku, ale bezvýsledne. Bratislavskú spoločnosť to od zámeru neodrádza. Riaditeľ OR PZ zvolal tento týždeň rokovanie všetkých dotknutých strán, aby zaujali spoločné stanovisko a dohodli sa na postupe, ako zamedziť výstavbe. Všetky stanoviská sú zamietavé.
Krajský úrad začal konanie v zmysle cestného zákona, miestny úrad v súlade so stavebným. Vlastník pozemku podal na spoločnosť RESPO trestné oznámenie. Je ním Národná diaľničná spoločnosť, pritom stavebník predložil ako podklad k žiadosti o stavebné povolenie nájomné zmluvy s tromi vlastníkmi pozemkov. Paradoxné je, že ich štát od nich vykúpil ešte v roku 1997 prostredníctvom Slovenskej správy ciest. A nie za malú sumu. Vyplatili im 800 Sk za štvorcový meter. Národná diaľničná spoločnosť k sporu nezaujala žiadne stanovisko. Ako nám povedal hovorca Marcel Jánošík, prípad je v štádiu vyšetrovania, preto sa k problému NDS vyjadrovať teraz nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári