to naopak. Zase vidím to zavreté ľavé oko," popisoval čo vidí v zrkadle s nasadenými polarizačnými okuliarami mladý muž neskrývajúc pobavenie. Iní skúmali rôzne hlavolamy, mechanické drevené hračky, kaleidoskopy, či zložitejšie hry, ku ktorým bol priložený logický návod.
Menších zaujala elektronická mačka, ktorá ich pri vstupe do priestoru zdravila, či hovoriaci papagáj. Ten na radosť návštevníkov opakoval každé slovo. V inej časti expozície oddelenej čiernym plátnom boli hry, ktoré vyrobili študenti fyziky, aby demonštrovali funkcie svetla na svetle. Bola tam čierna skrinka, cez ktorú ste mohli vidieť jednotlivé fázy zatmenia slnka, ufo vznášajúce sa v eletromagnetickom priestore, ultrafialovú trubicu, ktorou sa dajú identifikovať falošné bankovky a iné zaujímavosti.
V tejto časti bol aj vynález Beáty Puobišovej, zakladateľky myšlienky šírenia vedeckej hračky na Slovensku. No a na ten sme sa pozreli zblízka. Na prvý pohľad to vyzeralo jednoducho. Malé plátno a fotoaparát. "Je to fluorescenčné plátno so svetlovodivými vláknami na predávanie informácií. Keď sa pred neho postavia deti a robia grimasy, alebo tiene rukami, odfotografujem ich a na fólii ostanú. Naraz sa dá zachytiť aj dvanásť stôp blesku. Čím je v priestore väčšia tma, tým dlhšie sa uchovajú. Aj desať minút," prezradila nám.
Nuž, to tu ešte nebolo. O to viac nás zaujímalo, ako vznikla myšlienka usporadúvania takýchto výstav. "Asi od nápadu po nápad. V roku 1995 sme v Bratislave založili Občianske združenie Vedecká hračka s cieľom usporadúvať výstavy netradičných aj tradičných technických hračiek. Neskôr sme organizovali rôzne show, súťaže, workshopy. Po troch rokoch sme sa stali členmi Medzinárodnej federácie vynálezcovských organizácií IFIA. No a potom prišiel čas, keď mi už hračky nevošli do bytu a pohrávala som sa s myšlienkou prezentovať ich aj v zahraničí," povedala nám B. Puobišová, ktorá mimo týchto aktivít profesionálne pôsobí v sekcii vzdelávania ako hovorkyňa na Úrade pre priemyselné vlastníctvo SR.
Za prvú zahraničnú výstavu môže stávka, ktorú uzavrela s riaditeľom istého detského centra v Zürichu. Stavila sa, že privezú zo Slovenska obyčajné malé hračky, nie veľkorozmerné a budú mať úspech. "Keď to videl, len zalamoval rukami a tvrdil, že to neprežije ani jeden deň. Mal pravdu. Vtedy sa stratilo asi najviac hračiek, lebo v tom čase už chýbali na trhu kaleidoskopy, jojo, či klik-klak, ale mali úspech a mohli sme ich nahradiť," zaspomínala si.
Potom ešte nasledovala výstava v Drážďanoch a v Békéšskej Csabe. Po 73. inštalácii na Slovensku, ale prvej v Prešove, poputuje celá expozícia do Čiech. Podľa B. Puobišovej na východ Slovenska sa ešte nedostala a toto je teda jej premiéra.
Pri prešovskej inštalácii sú partnermi študenti výtvarnej výchovy Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. "S pani Puobišovou sa poznáme asi rok. Podľahla som jej nadšeniu posúvať vedeckú hračku. Učíme študentov experimentálnu a scénickú tvorbu, tak som si povedala, prečo nie. Začali sme spolupracovať a študenti expozíciu dotvorili obrázkami, trochu sme vylepšili aj dizajn celkovej výstavy. Všetko je to o tvorivosti," povedala nám o partnerstve asistentka Pedagogickej fakulty UMB Katka Lucinkievičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári