Aj Ladislava Tarasenka zo Sniny skúsenosť vojnového pekla navždy poznačila. Na front ho odviedli vo veku, keď má človek celý život pred sebou a zo všetkého najmenej sa mu chce zomierať. Tarasenko prežil, ale tých pár týždňov na fronte mu po celý zvyšok života pripomína zranená ruka. Pred pár dňami pri príležitosti 60. výročia víťazstva nad fašizmom mu tajomník Ruskej federácie v mene Vladimíra Putina odovzdal pamätnú medailu. Bol jedným z tisíc ocenených slovenských priamych účastníkov odboja.
Tarasenka odviedli do Svobodovej Československej armády práve v deň Vianoc, 24. decembra 1944 v Medzilaborciach. Nemal vtedy ani 18 rokov. Po viac ako mesiac trvajúcom výcviku v Snine nasledoval peší pochod do Levoče a potom presun autom do Liptovského Hrádku. Keď vojakom rozdali identifikačné kovové známky, Tarasenko vedel, že idú do boja. "Všetci mali strach, na posmelenie sme dostávali pred každým útokom deco rumu," spomína. Do útoku na dobre opevnené nemecké pozície nastupovali niekoľkokrát za deň. Pri jednom z nich, 3. marca 1944 v obci Smrečany Tarasenko, keď sa plazil pod paľbou, narazil na pechotnú mínu. Výbuch mu odtrhol ľavé zápästie.
Prebral sa až na ošetrovni. Potom nasledovalo strastiplné presúvanie po vojenských nemocniciach čoraz viac na východ. "Nemocnice sa neustále plnili novými zranenými, tých so staršími zraneniami prevážali ďalej. Ja som skončil až v nemocnici v Kyjeve," hovorí.
Aj kvôli zraneniu sa Tarasenko v spomienkach často vracia k svojej frontovej skúsenosti. Na miestach, kde bojoval a kde ho ranilo sa bol po vojne niekoľkokrát pozrieť. "Všetko som tam zrazu spoznával a vybavoval si tam prežité udalosti," povie. Tarasenko je amatérskym maliarom, pred rokom podľa fotografie namaľoval svojho armádneho veliteľa, generála Ludvíka Svobodu. Hovorí však, že skutočne spomínať na vojnu sa dá iba ľuďmi, ktorí prežili to isté. Tých však už žije naozaj len málo. "Človek je čoraz viac sám so svojimi spomienkami," dodáva.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári