zásah, ale pravidelné cvičenie personálu košickej Leteckej záchrannej služby.
"Letecká záchranka funguje v Košiciach už šestnásty rok, pričom každoročne musí všetok lietajúci personál - lekári i záchranári - povinne absolvovať technické cvičenie. Našim potrebám vyhovuje lietanie v podvese, čo je najbezpečnejšia a najlepšie použiteľná metodika v neprístupnom teréne," hovorí riaditeľ Záchrannej služby Košice Ladislav Šimák.
Takýto zásah sa využíva v náročnom teréne, kde sa nedá s helikoptérou pristáť, napríklad na v lese či na šikmej ploche. Najčastejšie pri lesných úrazoch, keď pacienta privalí nejaký mechanizmus či vyvrátený strom, alebo spadne v neprístupnom teréne z výšky.
Košická záchranka zrealizuje asi dvesto leteckých zásahov ročne. Prevažne ide o sekundárne lety, teda prevozy pacientov na iné pracovisko, napríklad z nemocnice do špecializovaného ústavu. Primárnych zásahov je menej, dominujú lety na pomoc účastníkom vážnych dopravných nehôd. Zásahov v neprístupnom teréne je do desať ročne, vrtuľník už zasahoval napríklad na Kapušnaskom hrade, v Slanci či v Lodine.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári