partnerského mesta metropoly východu nazvaná: Košice boli európskym mestom. Netradičného sprievodcu životom košickej a prešovskej židovskej komunity prezentoval autor v piatok v historickej radnici na Hlavnej ulici za účasti skupiny umelcov z Wuppertalu, primátora mesta Zdenka Trebuľu, košického rabína Jossiho Steinera a ďalších významných osobností kultúrneho a spoločenského života.
Bolo priam symbolické, že sa tak stalo takmer v predvečer 60. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Kniha má viac ako 90 ilustrácií a M. Okroy čitateľovi nepribližuje iba bežný život Židov vrátne kóšer kuchyne, hádky medzi ortodoxnými a umiernenými členmi komunity, ale predovšetkým tienisté stránky holokaustu.
"Kniha je ozaj akýmsi sprievodcom po meste a okrem iného v nej priblížim čitateľovi aj košické getto kde Židov sústreďovali, železničnú stanicu odkiaľ ich odvážali do Osvienčimu," uviedol v príhovore M. Okroy. "Košice boli európskym mestom. Tak to opisuje významný košický spisovateľ Sándor Máray. Žili a žijú tu mnohé národnosti a židovská komunita vždy prispievala k duchovnému, kultúrnemu a spoločenskému rozmachu mesta."
Ako píše v knihe M. Okroy, už 11. novembra 1938 vtiahol do Košíc maďarský ríšsky regent Miklós Horthy a nechal sa oslovovať "osloboditeľ". Do obsadenia Maďarska Nemcami v marci 1944 žilo v meste viac ako 12-tisíc Židov. Pred deportáciami došlo začiatkom apríla 1944 k sústredeniu židovského obyvateľstva do geta a Košice iným mestám slúžilo pri zriaďovaní giet ako vzor. V košickom gete - starej tehelni žilo v neľudských podmienkach niekedy až 15-tisíc ľudí, strážených maďarskými žandármi. Po skončení vojny sa ich do Košíc z tábororv smrti vrátilo iba niekoľko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári