Vysoká teplota škodí chorým nas rdce a tehotným ženám
Sauna zbaví telo škodlivín a zlepší imunitu organizmu
Slniečko ešte stále nemá takú intenzitu, aby ste sa mohli v jeho lúčoch poriadne povyhrievať, organizmus si však počas celého roka môžete prehriať v saune. Chcete si posilniť imunitný systém a nájsť duševnú rovnováhu? Potrebujete si po pravidelnom cvičení uvoľniť svaly? Zahaľte sa do ľanovej plachty a vojdite do sauny.
Pravidelná návšteva sauny stabilizuje zdravie a zlepšuje psychiku. V relaxačných centrách sa môžete stretnúť s dvoma základnými druhmi sauny. Ide o takzvaný švédsky typ a fínsky typ. Švédska sauna je suchá, to znamená, že teplota vzduchu sa pohybuje okolo sto stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu je minimálna. Postupne sa od nej upúšťa, pretože väčšmi zaťažuje organizmus. Obľúbenejší je fínsky typ alebo aj vlhká sauna. Teplota sa v nej pohybuje okolo osemdesiat stupňov, ale vlhkosť vzduchu je približne osemdesiatpercentná. Najnižšia teplota je v parnej saune, pohybuje sa okolo šesťdesiat stupňov a vlhkosť vzduchu je stopercentná. Záleží len na vás, kde si naplno vychutnáte pozitívne účinky, ktorých skutočne nie je málo.
"Najčastejšie využívané sú parná sauna a infračervená sauna. Infračervená je suchá, no nie je v nej taká vysoká teplota ako v klasickej suchej saune," prezradila nám Natália Loebová zo salónu Espace. Pri klasickej saune je potrebné po 5 až 10 minútach z nej výjsť von a osviežiť sa studenou sprchou. "Pri infračervenej môže byť človek vo vnútri aj pol hodinu, keďže je v nej nižšia teplota. Kto je na pobyt v saune zvyknutý, pokojne v nej môže pobudnúť aj hodinku."
Sauna však nie je vhodná pre každého. "Nemali by ju navštevovať ľudia s vysokým krvným tlakom a tehotné ženy. Rovnako by ženy počas menštruácie mali radšej pobyt v saune oželieť." Okrem ľudí, ktorí majú problémy so srdcom a s vysokým krvným tlakom, by sa radšej saune mali vyhýbať aj pacienti s poruchami štítnej žľazy či reumatici. Rovnako sa pobyt v saune neodporúča ľuďom, ktorí trpia klaustrofóbiou, chorobným strachom z uzavretých priestorov. Deti môžu saunu navštevovať pokojne.
Sauna - najmä parná - pomáha liečiť problémy s dýchacím ústrojenstvom a pri prvotných náznakoch nachladenia sa treba poriadne povyhrievať v saune. Pravidelný pobyt v nej môže výrazne zlepšiť imunitu vášho organizmu. Potením sa z tela vylúči množstvo škodlivých látok. Pobyt v saune blahodarne pôsobí na niektoré kožné problémy či regeneráciu organizmu po úrazoch. Pôsobením tepla sa výborne uvoľnia svaly a kĺby, preto je saunovanie vhodné aj ako doplnok tréningu pre vrcholových, ale aj rekreačných športovcov. Pôsobením tepla sa až dvojnásobne zvyšuje prúdenie krvi v tele, čím sa zlepšuje celkové prekrvenie a pružnosť ciev. Adekvátne k tomu sa zvyšuje aj pulz, to znamená, že si zároveň precvičíte srdce.
Tesne pred saunovaním nejedzte! Medzi posledným jedlom a vstupom do sauny si treba nechať aspoň dvojhodinovú prestávku. Vyberte si, či budete v saune sedieť, alebo ležať. Skôr sa uvoľníte, keď si ľahnete, zatvoríte oči a budete pokojne dýchať. Nezabudnite sledovať čas, aby ste si organizmus zbytočne nezaťažili. Následné ochladenia môžete absolvovať v sprche či bazéne. Schladiť sa môžete i kúskami ľadu. Ak sa rozhodnete pre postupné ochladenie, je ideálne, ak začnete od nôh smerom nahor.
"Ak má niekto saunu v dome, či má príležitosť navštevovať salóny každý deň, určite nebude na škodu, ak si pobyt v saune dopraje každý deň. Samotné saunovanie je veľmi individuálne. Niekto vydrží iba niekoľko minút a musí sa ísť hneď osviežiť. Ak máte pocit, že vám je neznesieteľne horúco, ihneď sa treba osviežiť. Odporúča sa najprv skúsiť pobudnúť v saune iba zo tri minúty."
Pred vstupom do sauny treba odložiť všetky šperky či iné ozdoby. Ak by ste si nechali napríklad zlatú retiazku, tá by sa mohla veľmi rýchlo zohriať a páliť vás. Treba sa tiež odlíčiť. "Vhodné je napríklad si na vlasy aplikovať masku, ktorej účinky sa teplom znásobia. Je jedno, či je človek v saune nahý alebo zabalený do tenkej plachty, lebo tá účinku saunovania nijak nebráni. Pri parnej saune je výhodou aj to, že sa môžu pri saunovaní použiť rôzne voňavé esencie, ktoré tiež blahodárne pôsobia na organizmus," dodala N. Loebeová. Po saunovaní si doprajte ešte aspoň štvrťhodinku strávenú v župane či plachte a oddychujte.
* Účinky znásobíte, ak dodržíte správny postup
V saune určite neschudnete
Využiť čo najlepšie blahodárne účinky sauny sa vám podarí vtedy, ak si zvolíte správny postup. V žiadnom prípade by ste sa nemali vybrať do sauny a nevyhradiť si dostatok voľného času. Veď predsa chcete relaxovať a určite nie je vhodné myslieť počas pobytu v saune na to, že sa musíte hneď po tom pomáhľať domov, vyzdvihnúť syna z tréningu a navariť večeru pre rodinu.
Správny postup:
1. Najprv si poseďte v saune 5 až 10 minút, čo vám priniesie prehriatie organizmu, relaxáciu svalstva a odbúranie toxických látok.
2. Po desiatich minútach si dajte sprchu, najlepšie je striedať pravidelne prúdy studenej a teplej vody, čo je vlastne masážou cievneho systému a odporúča sa ženám, ktoré majú celulitídu.
3. Po dôkladnej sprche si doprajte telovú masáž, nechajte si rozmasírovať najmä šiju a chrbát alebo iné problematické partie. Masáž je prevenciou proti kožným striám, celulitíde ale i stresu.
4. Vráťte sa do sauny opäť na 5 až desať minút.
5. Opäť si doprajte sprchu, striedajte teplú a studenú vodu
6. Odpočívajte, nikam sa neponáhľajte, nechajte na telo pôsobiť účinky všetkých procedúr.
7. Opäť sa vráťte do sauny na 5 až desať minút.
8. Osprchujte sa, natrite pokožku celého tela hydratačným krémom, trochu si odpočinte a budete sa cítiť ako znovuzrodená.
Počas všetkých krokov nezabudnite piť minerálku. "Je dobré, že sa človek v saune potí, pretože spolu s potom vylučuje telo aj toxické látky. Netreba však potom zabúdať dopĺňať telu tekutiny. Niektoré ženy si mylne myslia, že tým, že sa v saune poriadne vypotili, schudnú. Nie je to však pravda, pretože všetky tekutiny treba opäť nahradiť. Odporúča sa hneď hoci aj po krátkom pobyte v saune vypiť minimálne tri deci minerálky," odporúča N. Loebeová.
* Blahodarne pôsobí na telo aj psychiku
Po saune si dajte masáž
Po návšteve infračervenej sauny sa vaše svalstvo uvoľní a práve vtedy mu treba dopriať dobrú masáž. Tá môže zmierniť ba i odstrániť bolesti svalov, u športovcov môže zvýšiť výkonnosť a netreba zabúdať, že dobrá masáž má i blahodárny účinok na vašu psychiku. Podľa výberu hmatov, smeru, rytmu a lokality na tele, možno dosiahnut rôzne účinky a ciele. Ale vždy platí, že aj pri lokálnej masáži účinky pôsobia na celý organizmus. "Najčastejšie majú ľudia po návšteve infračervenej sauny záujem o masáž celého tela alebo aspoň chrbta a šije. Vhodná je však i anticelulitídna masáž či lymfodrenáž," prezradila nám Natália Loebeová zo salónu Espace.
Masáž podporuje funkciu pohybového aparátu, zlepšuje prekrvenie, biorytmus a metabolizmus kože. Pôsobí na nervovú sústavu - masážou sa stimulujú kožné nervové zakončenia a signál z nich prechádza cez nervový systém do mozgu. Podľa typu masáže môže pôsobiť ukľudňujúco, alebo stimulujúco.
* Herečke Henriete Kecerovej dobre padne prehriať si celé telo. Ženám odporúča peeling zo scukornateného medu
Po saune má pocit, že sa z nej vyplavili všetky nečistoty
Aj členka činohry Štátneho divadla Košice Henrieta Kecerová podľahla čaru a blahodárnym účinkom sauny. Najmä počas chladných dní sa snaží nájsť si čas a chvíľu relaxovať v saune.
Kedy ste začali chodievať do sauny?
- Bolo to už dávnejšie a pritiahla ma k tomu kolegyňa herečka Beáta Drotárová, ktorá vyznáva práve takýto druh relaxu. Ešte keď som nemala dcérku, tak som chodievala do sauny pravidelne každé dva týždne, dnes na to bohužiaľ už nemám toľko času. Najmä v zime mi však dobre padne prehriať si celé telo a veľmi dobre pôsobí pobyt v saune aj na moju psychiku
Čo si viete na saune najviac vychutnať?
- Masáž, ktorú si zvyčajne doprajem hneď po saunovaní. Najlepšie mi padne premasírovať chrbát a krk, pretože často mávam problémy s krčnou chrbticou... A rovnako si vychutnávam oddych po saunovaní, keď si len tak ľahnem, odpočívam a relaxujem... Oveľa lepšie sa mi po saunovaní dýcha, moja pokožka oveľa krajšia, čistejšia. Vždy po saune mám totiž pocit, že sa zo mňa vyplavili všetky nečistoty.
Akú saunu máte radšej - parnú či suchú?
- Keď som začala sauny navštevovať, v tom čase bola v Košiciach vari iba jediná parná sauna. V parnej som zatiaľ ešte nebola, ale mne vyhovuje suchá. Nie vždy sa cítim rovnako, v rovnakej kondícii a od toho závisí aj to, ako dlho v saune pobudnem a aký si zvolím postup. Zvyčajne na prvý krát som v saune iba 10 minút, no už vtedy mám pocit, že zo mňa potením odchádzajú všetky škodliviny, všetky negatívne pocity. Dobré je potom schladiť sa v bazéne, ak však nie je po ruke, dobrá je aj sprcha.
Máte nejaký postup, ktorý sa vám najlepšie osvedčil?
- Rada si medzi dvoma vstupmi do sauny poriadne opočiniem, zvyčajne počas jedného saunovania opakujem pobyt v saune štyrikrát. Navyše mám práve od Beátky výborný recept. Pred posledným vstupom do sauny si treba do vnútra zobrať med, najlepšie scukornatený. Ten si naniesť na celé telo. Tým, že je scukornatený, pôsobí ako peeling a výborne premasíruje pokožku. Hneď ako si ho nanesiete sa vďaka vysokému teplu v saune začne roztápať a okamžite vsiakať do pokožky. Takže nostanete lepkavé, keďže med sa celý vsiakne.
Vyskúšali ste počas saunovania aj použiť nejaké voňavé esencie?
- Raz som bola Vo viedni v jednom veľkom relaxačnom cetnre, kde bolo niekoľko bazénov s termálnou vodou a bolo tam aj niekoľko saun. V každej z nich použili iné esencie, pamätám si, že jedna z nich bola eukalyptová. Bolo to veľmi príjemné, prečistilo mi to dutiny.
Vy máte malú dcérku. Pre deti je vraj tiež pobyt v saune vhodný, už ste ju niekedy vzali so sebou?
- Ešte nie, pretože je veľmi maličká a nevydržala by tam a určite by to nebol relax ako pre ňu tak aj pre mňa. Už so však nad tým uvažovala, že pomaly by do sauny mohla chodiť so mnou. Asi však ešte počkám taký rok, kým bude trochu staršia.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári