Rozšírenie Slaneckej cesty v nedohľadne.
Na projekčné práce chýba päť miliónov
Na magistráte bolo prednedávnom rokovanie za účasti zástupcov Útvaru hlavného architekta, Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice-mesto, Magistrátu mesta Košice a Mestskej časti Nad jazerom. Ako uviedol vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia spomínaného miestneho úradu Ing. Juraj Môcik, i vzhľadom na harmonogram rozšírenia Slaneckej cesty mestská časť predpokladala, že tohto roku by sa malo na prieskumných a projekčných prácach preinvestovať asi 5 až 6 miliónov Sk.
"Dúfali sme, že v takejto čiastke bude na tento rok rozpočet i naplnený. Boli sme preto nemilo prekvapení z informácie, že na rok 2005 je naplánovaný len milión korún. S miliónom sa nedajú začať ani len prieskumné práce, aby sa zistilo, kde sú na 2,6-kilometrovom úseku inžinierske a iné siete nachádzajúce sa v zemi," informoval o závere stretnutia, ktoré ho sklamalo, J. Môcik. "Keďže na spomínaný prieskum a projekčné práce Slaneckej cesty nebude toľko peňazí ako sa rátalo, zainteresovaným sme doporučili, aby sa s prácami radšej ani nezačalo." Tým je však podľa vedúceho oddelenia vážne ohrozený termín začiatku, aj ukončenia samotných prác na tejto frekventovanej komunikácii.
Zlým informáciam zďaleka nie je však koniec. Mestská časť do poslednej chvíle predpokladala, že celá investičná akcia bude zastrešená štátom, nie iba mestom, ktoré ju samo nemôže finančne utiahnuť, aj keby chcelo. Úpravy Slaneckej nebudú lacné, podľa odhadu ide o náklady asi 140 miliónov korún. Musí sa urobiť prekládka teplovodu, prípojky do sídliska, vyriešiť kanalizácia. Samotná cesta by zase mala mať charakter vnútromestskej komunikácie, teda byť osvetlená, s obrubníkmi, semaformi a v strede so zeleným pásom, čiže niečo podobné ako je na Terase. Doriešiť sa tiež musia, či už formou nadchodov alebo podchodov, priechody pre chodcov.
"Dosť sa okolo Slaneckej diskutuje. Najčastejšie o tom, komu táto cesta II. triedy patrí - či mestu alebo Košickému samosprávnemu kraju. Cestu z V. Opátskeho smerom na Sídlisko nad jazerom alebo aj ďalšiu na Račí potok zafinancoval štát. Prečo nemôže to isté urobiť v prípade Slaneckej cesty? V čom je iná, a preto nemôže byť investičnou aktivitou uhradenou zo štátneho rozpočtu?, pýta sa vedúci oddelenia. "Určite nemožno aj do budúcnosti vnímať Slaneckú cestu len ako spojnicu medzi dvoma obcami, či dedinami," tvrdí J. Môcik.
"Tým, že vyskočil spomínaný problém financií, vážne sa odsunie začatie projektových prác na roky 2007-2008. Týmto posunom prídeme s najväčšou pravdepodobnosťou aj o granty určené na cesty, ktoré kulminujú práve v období rokov 2007-2008. Kým totiž na Slaneckú nebude hotový projekt, čo asi nebude, bez neho sa žiadne koruny pýtať nedajú," argumentoval vedúci oddelenia odsunutie MČ Nad jazerom na vedľajšiu koľaj.
"Rána i popoludnia, ktoré motoristi prechádzajúci Slaneckou prežívajú, sú hrozné. A to je šťastie, že dopravných nehôd je tam relatívne málo, inak stoja kolóny vozidiel v oboch smeroch. Vážne sa nedá nájsť 5-miliónová dotácia, aby sa mohol urobiť základný prieskum a následne chytiť spomínané roky 2007-2008? Nech sa na konečne i na Slaneckej ceste dá jazdiť aspoň trošku normálne. Alebo musia motoristi ešte desiatky rokov dostávať infarkty?," pýta sa J. Môcik.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Bojíme sa už aj chváliť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári