preto, že sa končí staré a začína nové vykurovacie obdobie. Dôvod bol oveľa závažnejší a pre mnohé naše peňaženky kritický. Opäť stúpli ceny tepla. Preto bolo treba presne odrátať, čo sa spotrebovalo za staré ceny a čo ešte len spotrebuje za nové - vyššie. Aj keď si pri tomto úkone zvyknem v duchu zanadávať, bral som ho s akým - takým pochopením. Musím predsa uznať, že sa ceny vstupov pri výrobe tepla a teplej vody neustále zvyšujú, preto aj výstupy musia túto stúpajúcu krivku kopírovať. Prešlo niekoľko dní, ja som na odpočty zabudol a život by šiel ďalej.
Pred pár dňami som ale otvoril noviny a prečítal si, že piati členovia predstavenstva a deviati členovia dozornej košickej teplárne sa chystajú rozdeliť si na odmenách 5 miliónov korún. (Či sa tak naozaj stane, to rozhodne valné zhromaždenie spoločnosti koncom mája). Týchto štrnásť ľudí pritom po celý rok poberalo slušné platy a nebojím sa tvrdiť, že aj nejaké tie prémie. (Tu však musím poznamenať, že štatutárne orgány teplárne mysleli aj na radových zamestnancov. Aby príliš nereptali, tri milióny im navrhli rozdeliť zhruba po 5 tisíc korún na hlavu.) A to všetko vďaka zisku 30 miliónov, ktorý tepláreň dosiahla za rok 2004. Rozmýšľam, z čoho je ten zisk? Ako premýšľam, tak premýšľam, z prenájmu trávnika pre teplárňou asi nie. Zrejme je to suma, ktorá vznikla odčítaním vstupov, teda našich platieb a výstupov, ktorými sú náklady na výrobu tepla.
Tak na jednej strane budem po zvýšení cien platiť viac a na strane druhej tým budem už teraz komusi prispievať na budúcoročné mastné odmeny. Je predsa jasné, že tepláreň stanovila nové ceny tak, aby si mohla pár desiatok miliónov rozdeliť aj o rok. Môžem ja šetriť teplou vodou či vypínať radiátor, keď je byt prázdny. Aj tak budem mať pri vyúčtovaní nedoplatok a ktosi iný si za odmeny kúpi nové auto.
Pardoxom je, že tepláreň je štátom kontrolovaná firma. Teda žiaden súkromník, ktorý si môže dvíhať ceny, ako sa mu zachce. Navyše, ide o monopolného dodávateľa, ktorého ceny musím akceptovať, či sa mi to páči, alebo nie. Pravda, technicky si môžem ohrievať teplú vodu v bojleri či vykurovať byt plynom alebo elektrinou. Vstupné náklady sú však také vysoké, že návratnosť týchto investícií je v nedohľadne. A zrejme s týmto v podnikoch ako sú teplárne, plynárne či elektrárne rátajú a s cenami si robia, čo sa im zachce. Spotrebiteľ sa potom iba vďaka investigatívnym novinárom dozvie, aké si šéfstvo týchto podnikov rozdelilo mastné odmeny...
Róbert BEJDA
Autor: Koze budú nosiť šalát
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári