neonatologická konferencia. Na odbornom podujatí sa zúčastnili aj zahraniční odborníci, medziiným aj americký expert v oblasti umelej pľúcnej ventilácie a prevencie možného poškodenia mozgu profesor Steven M. Donn.
Neonatológovia v Košiciach preberali rôzne teoretické a praktické problémy. Sústredili sa predovšetkým na riziká, ktoré hrozia mozgu dieťaťu počas gravidity a otázky, čo môžu robiť v prípade, že k jeho poškodeniu došlo. Jedným z možných riešení je použite hypotremie, teda zníženie teploty hlavičky novorodenca na 34 stupňov. Táto metóda sa momentálne vo svete považuje za najúčinnejšiu, slovenské pracoviská ju však nevyužívajú.
"Hľadáme priestor, kde by sme túto terapiu mohli prevádzať. Dôležitým predpokladom na jej použitie je však aj dobrá komunikácia medzi jednotlivými pracoviskami, pretože sa dá aplikovať iba šesť hodín po vzniku problému," hovorí košický neonatológ a hlavný organizátor dvojdňovej konferencie MUDr. Peter Krcho.
Ako vysvetľuje, pri poškodení mozgu dochádza k poškodeniu mozgových buniek, pričom sa v mozgu rozbieha kaskáda niekoľkých desiatok rôznych patologických dejov. Lieky pritom selektívne pôsobia na jeden z nich, nie však na päťdesiat-šesťdesiat naraz. Účinok hypotremie spočíva v tom, že sa spomalí metabolizmus mozgu a spolu s ním i jeho poškodzovanie. Keďže sa spomalia všetky patologické deje, aj následky poškodenia mozgu sú oveľa miernejšie.
"Súčasťou konferencie boli aj praktické nácviky ventilačných režimov. Účastníci sa na prasačích a umelých pľúcach učili správne nastavovať prístroje na umelú ventiláciu, pretože ich použitie sa nedá osvojiť z knižiek," poznamenáva Peter Krcho, podľa ktorého na Slovensku zaznamenávame dvojnásobne vyššiu novorodeneckú úmrtnosť ako v Čechách.
Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Foto: VEJA
spravodajstvo - Krcho VEJA
poznámka: posledný odstavec môžeš kľudne vyhodiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári