už v 17. storočí. V rokoch 1780 až 1790 tam postavili budovy, v ktorých sa nachádzalo 112 izieb. Herlianske kúpele s 25 kamennými vaňami boli známe aj za hranicami Rakúsko-Uhorska. Voda zo 4 prameňov mala liečivé účinky pri žalúdočných, cievnych, črevných, ženských, srdcových i alergických ochoreniach.
Výdatnosť prameňov nestačila, preto v roku 1 870 navŕtali artézsku studňu 111 metrov hlbokú. Pri jej prehlbovaní o dva roky neskôr z hĺbky 172 metrov vytryskla voda do výšky 4 až 5 metrov. Pri dosiahnutí 275 metrov prudká erupcia rozmetala vŕtnu vežu a vodný stĺp gejzíra dosiahol 20 metrov a opakovala sa stále častejšie. Keď hĺbka dosiahla 330 metrov, voda vytryskovala do výšky 112 metrov nepretržite 10 dní. S prehlbovaním sa skončilo v máji 1875 v hĺbke 404 metrov a erupcie sa striedali každých 8 až 9 hodín. Potom sa interval predĺžil na 12 hodín, dnes sú niekoľkonásobne dlhšie, raz za 34 až 36 hodín. Záujem o kúpele i raritu boli také veľké, že z Košíc premávali omnibusy - upravené vozy ťahané koňmi a konské taxíky - fiakre. Po druhej svetovej vojne význam kúpeľov upadol.
Toľko z histórie a aká je súčasnosť? Niektorí tvrdia, že nevieme, čo máme a nevenujeme gejzíru dostatočnú pozornosť, iní, že mať raritu nestačí a návštevníkom treba ponúknuť aj niečo viac. "U nás je to problematické. Pre verejnosť nie je nič otvorené. V zariadení Technickej univerzity sú často akcie a je obsadené. Bývalý Dopravár je v prestavbe. Vlani ho začal súkromný podnikateľ prerábať, ale na Dom sociálnych služieb. Mimo prevádzky, možno aj desať rokov, je hotel Gejzír. Predáva sa," uviedla starostka obce Herľany Mária Bogdanovská.
Od mája do septembra je každý rok v prevádzke bufet s rýchlym občerstvením a pohostinstvo stačí tak pre domácich. Pokusy začať podnikať v hotelových službách sa skončili neúspechom. Prevádzkovať ho pre náhodných hostí je neekonomické. Starostka tvrdí, že okolie gejzíra je upravené, TU sa stará o čistotu i o zeleň. Pozemky sú v ich vlastníctve, rovnako ako výcvikovo-učebné zariadenie. Obec okrem parkoviska s kapacitou 100 motorových vozidiel, ktoré v lete a počas nedieľ nestačí, nič nemá. Nemôže sa uchádzať o žiadne granty, niečo budovať. Veľmi by uvítali aspoň vytvorenie informačného centra. Denne popri práci, najmä v sezóne, vybavujú 60 i 80 telefonátov. Ľudí zaujíma čas erupcie. Nikoho neodmietajú, ale niekedy je to naozaj priveľa.
"Táto lokalita s unikátnym gejzírom je vhodná na krátku turistiku, nemáme tu čím návštevníkov udržať. Takže prísť, vidieť raritu, chvíľu sa zdržať a odísť," dodala starostka.
Technická univerzita vo svojom zariadení poskytuje ubytovanie, stravovanie i občerstvenie aj pre verejnosť. Len počas veľkých akcií sa môže stať, že sú lôžka obsadené, ale kávu nikomu neodmietnu. Za dvojlôžkovú izbu zaplatí hosť 398 Sk, za apartmán 495, za veľký 880 a v turistickej ubytovni 133 Sk. O svoj areál sa majiteľ stará, priestranstvo je upravené. Z prameňa za kaplnkou si možno vodu načerpať stále, druhú studničku sfunkčnili v týchto dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári