semestrov Večernej kresby na Katedre výtvarnej výchovy a umenia FHPV Prešovskej univerzity.
Takto sa postupne vyvíjal príbeh vody pod vedením odbornej asistentky, maliarky Leny Leškovej -Bubánovej. Jeho časť predstavuje v týchto dňoch vo Východoslovenskej galérii v Košiciach výstava s názvom Aqua Naturata - aqua naturans. Diváci sa s ňou mohli stretnúť v rôznych obmenách v priebehu minulého roka vo Vlastivednom múzeu v Trebišove a v Šarišskej galérii v Prešove.
Košickú prezentáciu, ktorá nadobúda opäť nové rozmery, keďže sa v nej spájajú dva podobné projekty, kurátorsky pripravil Zbyněk Sedláček z Prahy. K projektu Leny Leškovej s názvom Persona voda pridal výber českých autorov tvoriacich na tému Kvapky oceánu. Obe spája téma vody a všetci umelci využívajú pri tvorbe princíp prírody, pohybu. "Aký bol vývoj našej koncepcie? Predchádzali mu diskusie, nekonečné rozhovory, odborné prednášky, plavby po povodí Bodrogu, výpravy po tajuplných zákutiach mŕtveho ramena Bodrogu, ochutnávky vín. Sú tu práce, ktoré vznikli na základe zážitkov zo sympózia Hydrocykly v Strede nad Bodrogom v júni 2004," preradila Lena Lešková Bubánová.
Čo sa týka jej vlastnej koncepcie, vychádzala priamo zo svojho autorského programu, ktroý nazvala Synergetický proces. V jeho rámci vytvára nové vizuálne systémy napodobňujúce evolučný vývoj. Vodu vníma na základe fyzikálnych zákonov, ako zhluk drobných čiastočiek. Architekt Štefan Pacák zas používa fotoaparát na zachytenie momentu rozptylu svetla ako farby vo vode v závislosti od daného prostredia. Lucia Chocholáčková zviditeľňuje trojdimenzionálnu kvapku vody ako súčasť svojej diplomovej práce a inštalácia Mareka Ružinského je skutočným záznamom denníkom, ktorý vznikol pozorovaním vody v bazéne.
Výstava Aqua Naturata - aqua naturans vo Východoslovenskej galérii potrvá už iba do konca týždňa.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári