každá strana má vlastné argumenty. Študenti sa chystajú na demonštráciu, minister Fronc zas obhajuje svoj model spoplatnenia školstva. Navyše mu hrozí odvolanie za prešľapy s maturitami. Kto má vlastne pravdu?
Vyznať sa v spleti argumentov dá obyčajnému človeku poriadne zabrať. Isté je, že slovenské vysoké školstvo pokrivkáva s kvalitou, nemá dostatok peňazí a v konečnom dôsledku trpia študenti. Na druhej strane tu stojí otázka, či ak sa bude za štúdium platiť, kvalita stúpne. Skeptickí sú aj samotní vysokoškolskí učitelia. Tvrdia, že ten, kto poskytuje kvalitu teraz, bude aj potom, keď sa bude platiť. A naopak. Peniaze takmer určite úroveň univerzít nezvýšia.
Študenti poukazujú na základné právo garantované ústavou, teda právo na vzdelanie. Štát by mal investovať do vzdelávania, zvyšovania kvalifikácie a rozvoja školstva. Nezdá sa im spravodlivé, že ak súčasný minister vyštudoval za peniaze daňových poplatníkov, prečo by mali oni platiť. Problém však nie je v platení. Pripravujú sa rôzne štipendiá. Spočíva skôr v koncepcii a nastavení systému. Aby mal každý šancu dostať skutočnú kvalitu, aby sa odstránila korupcia a jediným leitmotívom bolo vzdelávanie. Dôležitá je spravodlivosť voči každému kto chce študovať a jasne stanovené pravidlá hry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári