Folklórny experiment Zuzany Mojžišovej zasiahol do živého
Košice - Slovensko ešte neohluchlo. A potešujúco vyznieva i fakt, že aj Košičania opäť raz obhájili svoju povesť hudobných fajnšmekrov s dobrým
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vkusom. Dokazovala to do prasknutia plná sála na nedávnom koncerte Zuzany Mojžišovej v agentúre GeS.
Produkcia tejto experimentálnej ľudovkárky a muzikologičky je pre mnohých stále vodami neprebádanými. A tak sa oprávnene trúsili dohady o tom, pre koho vlastne je táto fúzia určená, či vôbec niekto z týchto poslucháčov dôjde a aký podiel na tom všetkom vlastne majú zvučné inštrumentálne mená, ktoré sľuboval plagát. A tak sa fanúšikovské tábory zvedavé na folklór, nekaždodenný experiment či výkony jednotlivých hudobníkov spojili do jedného, aby napokon odchádzali s novým, doteraz nepoznaným zážitkom.
Speváčku Zuzanu Mojžišovú poznali podaktorí ešte z niekdajšieho projektu Jej Družina, kde spolu s rockovo orientovanými hudobníkmi odvážne fúzovala folklór s big bítom. Prešlo pár rokov a vzduch sa jej okolo seba podarilo rozvíriť až aktuálnou sólovkou, ktorú prišla predstaviť vrámci česko-slovenskej šnúry (ktorá končí v Londýne) i do metropoly východu. Na pomoc Zuzane nabehli hudobníci, ktorí sa podieľali i na platni - producent a basák Oskar Rózsa, bubeník Martin Valihora, huslista Stano Palúch, hráč na gajdy a fúkacie ľudové nástroje Rasťo Andris, Andreja Šebana vystriedal gitarista Juraj Burian a prídavkom zostavy bol nemenej pozoruhodný klávesák a trúbkar Ľubor Priehradník.
Korene tradície, ktorými sme tu všetci poprepájaní či chceme či nie, zafungovali od prvého tónu, ktorý muzikanti na pódiu vylúdili. V tej chvíli bola komplet sála naladená na jednu frekvenciu. A to mnohí predtým ani netušili, ako sa dá s jednoduchými a tak dôverne známymi motívmi našich predkov čarovať.
Zatiaľ čo Zuzanin spev je najstabilnejším spájacím prvkom všetkých skladieb, inštrumentalisti dostali o čosi väčší priestor, ako na platni. Napriek tomu, že sme sa veľkých improvizačných medzihier nedočkali, pochopiteľne, išlo predsa o štylizované ľudové piesne, ktoré by mali mať zachovanú nejakú formu, fantastické sóla jednotlivcov až dvíhali zo stoličiek. Citlivo vyvážená hudba, v ktorej sa kĺbila írečitosť folklóru a osobnostný vklad muzikantov vzbudzuje pri počúvaní Mojžišovej hudby stále hlbší rešpekt. O tom, že jej najnovší album môže odvážne konkurovať podobným dielkam world music i spoza našich hraníc, je už zbytočné hovoriť. Túto hudbu treba len počúvať, počúvať a počúvať...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári