zúčastnili. Podľa experta na ústavné právo Ladislava Orosza je postup polície diskutabilný.
"Organizáciu pohrebov zvlášť neupravuje žiadna špeciálna právna úprava, ktorá by ustanovovala práva i povinnosti organizátorov. Z toho dôvodu je potrebné posudzovať tento prípad podľa Zákona o zhromažďovacom práve. Zákon č. 84/1990 rozdeľuje zhromaždenia na také, ktoré treba oznamovať obci a tie, ktoré oznámiť nie je potrebné. Nehovorí sa v ňom vyslovene o pohreboch, ale všeobecne nie je potrebné oznamovať zhromaždenia, ktoré sa uskutočňujú v uzavretých priestoroch. Pre posúdenie tohto prípadu je dôležité vedieť, či bolo smútočné zhromaždenie zvolané do obradnej miestnosti, alebo pozostalí vopred predpokladali, že sa bude konať na verejnom priestranstve. V prvom prípade nemuseli takéto zhromaždenie oznamovať mestskej časti, v druhom však áno," hovorí JUDr. Orosz.
Rozlúčka so zosnulým obyčajne prebieha v uzavretej obradnej miestnosti, no pozostalí čakajú pred začatím obradu vonku. Dá sa v tomto prípade hovoriť o zhromaždení v zmysle spomínaného zákona? Podľa Ladislava Orosza nie. Ale...
"Keďže úlohou policajnému zboru je ochraňovať verejný poriadok, legálny podklad na zásah polícia mala. Zásadnejšia otázka je, či bol primeraný okolnostiam, ktoré nastali. K tomu sa mi je ale ťažké vyjadriť, pretože mám k dispozícii iba informácie iba z médií. Ak organizátori pohrebu podajú proti postupu polície sťažnosť, bude potrebné prešetriť primeranosť jej zásahu. A takéto šetrenie sa dá očakávať, pretože z celej kauzy sa stala verejná vec," myslí si JUDr. Orosz, podľa ktorého Zákon o zhromažďovacom práve ustanovuje aj podmienky, za ktorých je možné zhromaždenie rozpustiť. A rozpustiť sa môže iba také zhromaždenie, ktoré bolo organizátormi dopredu oznámené a zo zákonných dôvodov zakázané. Zhromaždenie, ktorého uskutočnenie nie je potrebné oznamovať obci, nemožno rozpustiť len preto, že nebola splnená oznamovacia povinnosť. Musia na to byť závažné dôvody ustanovené zákonom.
"Neviem, či existovali dôvody na takýto krok. Taktiež nevidím zákonný podklad na rozhodnutie polície nevpustiť do obradnej siene iných ľudí, než najbližšiu rodinu nebohého. To, o koho v tomto prípade išlo, by nemalo zohrávať žiadnu rolu pokiaľ neberieme do úvahy všeobecnú povinnosť polície ochraňovať verejný poriadok. Polícia by mala pôsobiť aj preventívne, ak hrozí potenciálne nebezpečenstvo, že dôjde k vážnemu narušeniu verejného poriadku, alebo sú ohrozené práva a slobody iných ľudí. Skôr sa však prikláňam k tomu, že postup polície nebol primeraný okolnostiam. Organizátori pohrebu sa samozrejme môžu dožadovať aj súdnej ochrany a v prípade, že im dá súd zapravdu, aj finančného odškodnenia za spôsobenú ujmu," dodal ústavný právnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári