Košice - O využívaní geotermálnej energie na vykurovanie Košíc z vrtov pri obciach Svinica, Ďurkov, Olšany sa opäť začalo viac hovoriť a aj keď sa
Kveta Podhorská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pripúšťa meškanie, predsa nastal posun vpred. Na svete je už prísľub, že z horúcich prameňov sa voda dovedie do systému v roku 2008. Je to určite dobrá správa. Zatiaľ úplne v závoze zostáva sekundárne využitie odpadového tepla. Informácie o tom, že neexistujú štúdie, nie sú celkom presné. Pravdou však je, že sa tomu nevenuje žiadna pozornosť.
"V roku 1998 bola spracovaná urbanistická štúdia spoločnosťou Urban, ktorú predložila Krajskému úradu v Košiciach na prerokovanie. O tri roky sme vypracovali investičný zámer, pretože v tom čase sa sekundárnym využitím nikto vážnejšie nezaoberal. Bohatstvo v podzemí má nadregionálny význam. Do projektu sme zahrnuli územie 235 hektárov, čo v okruhu 200 kilometrov zasahuje aj do Poľska, Maďarska a Ukrajinu a dotýka sa cca 1,5 milióna obyvateľov," uviedol konateľ spoločnosti Investconsul Košice Ing. Vladimír Rusňák (na snímke).
Investičný zámer rozčleňuje celú lokalitu na plochy podľa využitia. Počíta aj s rezervnou pre prípadne iné energetické využitie zdroja napríklad na výrobu elektrickej energie. Časť územia je vyhradená pre aquapark a doplňujúce zábavné centrum, štandardné golfové ihrisko, situované do západnej časti od vrtov v lesnom prostredí. Zvlášť rieši skleníkové hospodárstvo, rýchlený chov rýb, agroturistiku, ktorá je orientovaná nad Olšovanmi. Zaujímavo by sa dalo využiť aj chátrajúce bývalé poľnohospodárske družstvo.
Navrhnuté sú aj doplnkové aktivity, ktoré súvisia s rekreáciou - hotely, administratíva, obchody, služby, centrálne záchytné parkovisko a pre menej solventnú klientelu sa počíta s campingovým areálom. Teplá voda sa dá využiť aj na rehabilitačné a liečebné pobyty. Pojekt vyvolá aj nové pracovné miesta, ktoré si vyžiadajú novú bytovú výstavbu.
"Tento materiál sme už odprezentovali na ministerstvách výstavby a financií. Geotermálna koncepcia zasahuje aj do rezortov životného prostredia, zdravotníctva, hospodárstva, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, pôdohospodárstva. Jednotlivé rezorty by vedeli zo svojich finančných rezerv uvoľniť určité prostriedky na podporu projektu, ale nemá s nimi kto rokovať. Košice na to peniaze nemajú a ani obce taký projekt utiahnuť nemôžu. Štát z neho môže len získať. Geotermálna energia sa dá využiť aj na chladenie, preto sme uvažovali aj o vybudovaní chladiarenských a mraziarenských veľkoskladov," dodal V. Rusňák.
Investičný zámer predložil Investconsul Krajskému úradu (KÚ) v Košiciach, ktorý ho prezentoval na výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach ešte v roku 2001, kde získal podporu. Následne sa vytvorila koordinačná komisia. Tá sa však naposledy stretla v decembri roku 2003. Ukončila sa urbanistická štúdia, prieskum územia, pripomienkové konanie, ale stále nie je hotový územný plán. Obciam chýba na jeho dokončenie 300-tisíc korún.
Predstava v minulosti bola menovať zmocnenca vlády na túto investíciu, čo sa nestalo. Už na prvom zasadnutí komisie na KÚ jej členovia presadzovali vymenovanie koordinátora. Dodnes nie je. Ani partner, ktorý by rokoval s ministerstvami ako získať peniaze. Bez toho sa veci nepohnú ďalej. Hotová je aj štruktúra nositeľov jdnotlivých úloh, teda kto by mal čo zabezpečiť. Ako hovorí V. Rusnák, "kuchárka" je hotová, len podľa nej treba robiť.
Koordinátora si táto investícia zaslúži. Len sa nevie, kto sa toho ujme - Košický samosprávny kraj alebo krajský úrad. Zatiaľ nikto o ničom s nikým nerokuje. V ostatných mestách, kde zďaleka nemajú taký zdroj, sa už dávno prebudili a energiu využívajú. My sa síce tešíme z bohatstva pod zemou, ale úžitku sa asi tak skoro nedočkáme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári