prevláda nedôvera voči orgánom činným v trestnom konaní. Polícia, prokuratúra a súdy však teraz dokážu svedka ochrániť stopercentne.
"Človek, ktorý teraz videl vraždu, by mohol byť v režime utajeného svedka. Vyšetrovateľ, každý, ktorý tu pracuje a robí výsluch, je povinný poučiť osobu o tom, že ak má dôvodnú obavu o svoj život zdravie a tiež o najbližších, môže požiadať o utajenie identity svojej osoby. Je to možné iba v prípadoch, keď poskytne informácie, ktoré sú nápomocné vyšetrovaniu. Výpoveď sa vloží do obálky, zapečatí sa a prelepí páskou," vysvetľuje postup riaditeľ
Oddelenia všeobecnej kriminality Úradu justičnej a kriminálnej polície KR PZ Košice. Vysvetlil nám, že v spise a ani v jeho koncepte informácie o identite utajeného svedka nie sú.
"Existuje ešte inštitút chráneného svedka. Chránenému svedkovi sa mení celý život. Zmení sa mu meno, priezvisko, dátum narodenia, celá genéza počnúc rodičov. Tomu človeku sa poskytujú aj isté ekonomické výhody. Je umiestnený na mieste, o ktorom nevie ani vyšetrovateľ. Môže to byť aj mimo územia Slovenska. Táto ochrana sa neposkytuje osobe ako takej, ale aj jeho rodine a preto je to pre štát pomerne finančne náročné. Ale nikto sa tomu nebráni. Svedok poskytne dôležité informácie a štát mu garantuje, že sa o jeho bezpečnosť postará," tvrdí Rudolf Pilarčík.
V spise na mieste, kde by malo byť jej meno, priezvisko, bydlisko a ďalšie nacionále, sa zapisuje len "Utajený svedok číslo... . Vyšetrovateľ ukončí vyšetrovanie návrhom na podanie obžaloby, spis preštuduje prokurátor a podá obžalobu a spis odovzdá sudcovi. Výpoveď utajeného svedka je stále zapečatená v obálke. Ak má občan obavu, že by prípadne údaje o ňom sa dostali zo súdu von, je tu druhá možnosť.
"Vytvorí sa legenda. To znamená, že svedkovi sa hneď od počiatku spolupráce s políciou vytvoria krycie doklady. Je možnosť potom chrániť svedka duplicitne. Štatút utajeného svedka dostane osoba vystupujúca pod legendou. Potom aj sudca dostane iné údaje o utajenom svedkovi, ako sú jeho skutočné. Výsluch prebieha za využitia technických prostriedkov." Policajti vedia modernou technikou zmeniť hlas tak, že nie možné rozpoznať, či ide o ženu alebo muža. Konfrontácia medzi svedkom a obvineným v takýchto prípadoch neprebehne. Tento spôsob ochrany svedka je veľmi výhodný. Pozmenené budú všetky jeho údaje. "Občan skutočne nemusí mať obavu z prezradenia. Sudca pri pojednávaní vychádza len zo zápisnice, ostatné okolnosti nepozná. Je však výsostný záujem sudcu, prokurátora a vyšetrovateľa, ktorý vo veci konajú, aby identita utajeného svedka vyzradená nebola." Každý z nich je v určitej fáze za to zodpovedný. Svedok je hneď na začiatku poučený, aby nevypovedal o niektorých detailoch, ako napríklad, videl som to z balkóna na 6. poschodí v bloku pri ceste za zastávkou. "Preto si myslím, že obava svedčiť v prípade vraždy, pri ktorej zahynul aj nevinný mladý muž, nie je na mieste." apeluje na občanov Rudolf Pilarčík.
Policajti chodia a prosia svedkov a presviedčajú ich. Svedkovia môžu nielen telefonovať, ale aj napísať. Pomohli by údaje o počte páchateľov, ale aj všetky ostatné okolnosti prípadu, ktoré sa možno niektorým ľuďom zdajú zanedbateľné.
"Ponúkame ochranu svedkovi aj z radov zločineckých skupín. V záujme objasnenia tohto prípadu sme pristúpili aj k tejto možnosti. Je to už bežný svetový trend. Samozrejme, neposkytneme ju organizátorovi, ale nejakému členovi, ktorý by bol ochotný vypovedať." Títo ľudia si totiž musia uvedomiť, že sa môžu stať pre organizátora nepohodlnými svedkami a môže nechať odstrániť aj ich.
Polícia zriadila pre prípadných svedkov aj e-mailovú adresu anonymminv.sk a telefonickú linku na čísle 09619 54444. Informovať môžu aj listom, ktorý je možné vhodiť do schránky dôvery v obchodnom dome Tesco na Hlavnej ulici v Košiciach.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári