viac plnia ambulancie alergológov - jar už naplno "prepukla".
"Zvýšený výskyt alergických prejavov u pacientov trpiacich sezónnou alergiou zaznamenávame už asi dva-tri týždne. Príčinou je peľ stromov, najmä brezy, liesky, jelše a topoľov, ovocné stromy sú veľmi málo alergénne," hovorí MUDr. Mária Stašková (na snímke).
Niektorí pacienti majú ťažkosti iba v priebehu kvitnutia jedného typu alergénov, napríklad stromov a tí už v neskoršom období nemajú žiadne ťažkosti. Iní, alergickí na trávy, môžu očakávať problémy v máji až júli, zatiaľčo typickým obdobím ťažkostí pacientov alergických na buriny je neskoré leto a jeseň. Avšak najhoršie sú na tom ľudia alergickí na rôzne peľové alergény, ktorí môžu mať ťažkosti počas celého vegetačného obdobia.
Prejavom peľovej alergie je najčastejšie alergická nádcha. Pacienti majú upchatý nos, nádchu s riedkym vodnatým sekrétom, veľmi často kýchajú a neraz ich trápia aj očné prejavy alergie slzenie, štípanie očí alebo opuchy viečok. Časté je svrbenie v nose, ústach či ušiach. Najťažším stavom je astma, prejavujúca sa suchým dráždivým kašľom a záchvatmi dýchavice, hlavne po dlhšom pobyte v prírode, pri fyzickej námahe a v noci. Niektorí mávajú zápaly prínosových dutín či kožné alergické prejavy, väčšinou po kontakte s rastlinami.
"Pre alergikov je najlepšie maximálne obmedziť kontakt s alergénom, čo je ale v prípade peľu v podstate nemožné. Treba však dodržiavať aspoň niektoré zásady. Napríklad nepohybovať sa v prírode v tom období, kedy sa u človeka prejavujú ťažkosti. Hlavne nie za suchého a vetristého počasia, kedy sú pele zanášané na veľké vzdialenosti. Z tohto dôvodu sa nedoporučuje ani jazdiť v aute s otvorenými oknami. Tiež nie je vhodné spať pri otvorenom okne, pretože veľmi vysoká koncentrácia peľu v ovzduší je nielen v popoludňajších hodinách, ale i nadránom," radí alergologička.
Alergici by mali chodiť do prírody po daždi, kedy sú pele zmyté do pôdy, avšak ľudia s alergiou na plesne by sa mali naopak prechádzkam v daždi a krátko po ňom vyhýbať. Namieste je aj zvýšená hygiena dobré je sa po návrate z prírody dôkladne osprchovať, alebo si aspoň očistiť tvár a vlasy a prezliecť oblečenie. Dlhé vlasy a fúzy či brada u mužov zachytávajú peľové zrnká, preto by sa ich hygiene mala venovať zvýšená starostlivosť. Pri krátkodobých ťažkostiach je vhodné zmeniť miesto pobytu, napríklad si naplánovať klimatický pobyt vo vysokohorskom prostredí, kde je vegetačné obdobie posunuté smerom dozadu, alebo pri mori.
"Pacienti by mali byť obozretní aj pri konzumácii čerstvého ovocia a zeleniny, pretože existuje takzvaná skrížená precitlivenosť medzi peľmi a niektorými druhmi potravín. Napríklad ľudia alergickí na peľ brezy môžu mať problémy po konzumácii jabĺk. Často u nich dochádza k lokálnym prejavom alergie v ústach, napríklad svrbeniu jazyka a opuchom pier či hrdla. Tiež sa majú alergici vo všeobecnosti vyhýbať medu," poznamenáva MUDr. Stašková.
Či už sa u ľudí objavili príznaky peľovej alergie prvýkrát, alebo s ňou už majú svoje skúsenosti, v prípade problémov by mali čo najskôr vyhľadať alergológa, ktorý im predpíše vhodné lieky. Potláčať príznaky alergie pomáhajú rôzne nosné a očné kvapky s protizápalovým efektom i široko používané antihistaminiká. Dnešná medicína má už k dispozícii účinné prostriedky na zmiernenie alergických prejavov, vďaka čomu sa kvalita života alergikov vo významnej mierne zlepšila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári