Byty rozdeľujeme do troch základných kategórií, a to:
a) byty v osobnom vlastníctve
b) družstevné byty
c) štátne byty
d) obecné byty
MT: Byty v osobnom vlastníctve
Základným dokladom pre preukázanie vlastníckych vzťahov je okolkovaný list vlastníctva - čiastočný, určený pre právne úkony, nesmie byť starší ako 3 mesiace.
Pri konkrétnom predaji či kúpe bytu je potrebná zmluva o prevode vlastníctva bytu, ktorá obsahuje dohodnuté podmienky medzi predávajúcim a kupujúcim, ktoré upravuje Občiansky zákonník a zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení.
Praktická rada: Vypracovanie zmluvy zverte vždy odborníkovi, rôzne vzory zmlúv často neriešia problémy, ktoré môžu v tom-ktorom prípade vzniknúť dostatočne podrobne. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.
Potom už len stačí vypracovať krátky návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ktorý taktiež musí mať isté náležitosti, s ktorými Vás oboznámi právnik, alebo pracovník katastrálneho úradu.
Ak sa rozhodnete o sprostredkovanie predaja (kúpy) prostredníctvom realitnej kancelárie, mala by táto celý právny servis zabezpečiť za Vás.
Ak podáte tieto všetky náležitosti na príslušnej Správe katastra, nestávate sa ešte novým vlastníkom bytu, ale vlastníkom sa stávate až po povolení návrhu na vklad do katastra nehnuteľností a následne vydaním listu vlastníctva na vaše meno.
Ak sa rozhodnete financovať kúpu bytu prostredníctvom stavebného sporenia alebo hypotekárneho úveru, musíte si vyberať s ponuky práve byty v osobnom vlastníctve, ktoré sú označené v inzercii skratkou OV, pretože družstevné byty nie je možné takouto formou nadobudnúť.
MT: Družstevné byty
Pri "predaji" družstevných bytov nejde vlastne o predaj bytu, ale o prevod členských práv a povinností. Vlastníkom družstevných bytov sú bytové družstvá príslušných obvodov, prevádzajúci sa preukazuje nájomnou zmluvou uzavretou medzi nájomcom a príslušným družstvom.
Ak sa nájomca takéhoto bytu rozhodne odstúpiť byt inej osobe, obe strany navštívia príslušné bytové družstvo, kde si vyzdvihnú všetky potrebné doklady k prevodu členských práv a povinností k družstevnému bytu. Referentka usmerní klientov a podá vysvetlenie k vyplneniu družstvom predtlačených dokladov. Novým nájomcom sa stávate dňom podania vyplnených a notárom overených dokladov v podateľni bytového družstva.
MT: Štátne byty
Štátne byty nemôžu byť predmetom kúpy ani prevodu, pretože vlastníkom je štát a predaj takýchto bytov tretej osobe je protiprávny.
MT: Obecné byty
Ich vlastníkom je obec. Obec je podľa § 29a zákona o vlastníctve bytov povinná s nájomcom bytu uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do 2 rokov odo dňa, keď nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona v dome, v ktorom požiada o prevod vlastníctva najmenej 50 percent nájomcov bytov.
Praktická rada: Toto však neplatí pre byty v domoch postavených po 1. júni 1998 z rozpočtu obce alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári