Pri kúpe pozemku je pre vás podstatné to, ako je tento vedený na liste vlastníctva.
Najdôležitejší doklad, ktorý budete potrebovať je list vlastníctva, kde sa dočítate, aký je to pozemok, o akej výmere, koľko je majiteľov, prípadne, či na pozemku neviaznu žiadne ťarchy a vecné bremená. Tak ako pri bytoch a rodinných domoch je potrebné pri kúpe/predaji pozemku vyhotoviť kúpnu zmluvu v súlade s Občianskym zákonníkom a návrh na vklad do katastra nehnuteľností.
Praktická rada: Vypracovanie zmluvy zverte vždy odborníkovi, rôzne vzory zmlúv často neriešia problémy, ktoré môžu v tom-ktorom prípade vzniknúť dostatočne podrobne. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.
Pozemok na liste vlastníctva môže byt vedený, podľa § 9 katastrálneho zákona, ako: orná pôda, chmeľnica, vinica, záhrada, ovocný sad, trvalý trávny porast, lesný pozemok, vodná plocha, zastavaná plocha a nádvorie či ostatné plochy.
MT: Čo robiť ešte pred kúpou pozemku
Pozemok sa stáva stavebným pozemkom až vtedy, keď je na tento pozemok vydané právoplatné stavebné povolenie. Pred kúpou pozemku, ktorý má byť určený či už na výstavbu rodinného domu, polyfunkčnej budovy, prípadne obytného domu, je potrebné si vyžiadať na príslušnom obvodnom úrade, odbor životného prostredia, ich záväzné stanovisko, kde sa tento orgán vyjadrí buď kladne alebo záporne k budúcej výstavbe.
Tento doklad sa nazýva Územno-plánovacia informácia a na základe písomnej žiadosti by ju mal príslušný orgán vydať majiteľovi pozemku.
Ešte pred kúpou pozemku je potrebné si zistiť u správcov sietí, t. j. plynárne, vodárne a kanalizácie, elektrárne, či tieto siete sú privedené k pozemku a či je možné sa na tieto kapacitne napojiť. V prípade, že siete nie sú dotiahnuté k predmetnému pozemku, je potrebné predbežne sa dohodnúť so správcami sietí, na koho náklady budú k pozemku privedené!!! Zväčša tieto náklady hradí nový majiteľ pozemku. Prípadne je možné osloviť i obec, pretože aj tá sa môže podieľať na spolufinancovaní.
Pokým tieto poznatky nemáte písomne, neodporúčame vám takýto pozemok kúpiť, pretože sa môžu vyskytnúť neskôr problémy a pozemok sa stane bezcenným!
Taktiež je dobré preveriť si na slovenských telekomunikáciách, či cez daný pozemok neprechádzajú podzemné káblové vedenia, prípadne, či na pozemku nie sú ďalšie iné obmedzenia.
Ďalším dôležitým dokladom je už spomínaná územno-plánovacia informácia, geometrický plán, z ktorého vidíte orientáciu pozemku vzhľadom k svetovým stranám, kópia z katastrálnej mapy, ktorá pojednáva o polohe pozemku vzhľadom k situácii v obci.
V prípade, že kupujete pozemok, ktorý je na liste vlastníctva vedený ako záhrada, je potrebné požiadať príslušný pozemkový úrad o vyňatie časti pozemku na výstavbu. V prípade, ak je takýto pozemok v intraviláne obce, je takýto prevod charakteristiky pozemku bezplatný. Ak sa pozemok nachádza v extraviláne (mimo obce), je možné, vynímať takúto časť pozemku za úhradu. Týka sa to tiež ornej pôdy, pretože pri vynímaní ornej pôdy z pôdneho fondu zohráva veľkú úlohu tzv. bonita pôdy. Čím je pôda kvalitnejšia, tým môže byť poplatok za prevedenie na výstavbu vyšší.
MT: Čo vás neminie po kúpe pozemku
V prípade, že ste už pozemok kúpili, čaká vás zhromaždenie dokladov pre vydanie právoplatného stavebného povolenia. Na príslušnom Obvodnom úrade životného prostredia vám dajú zoznam podkladov, ktoré sú potrebné, aby ste doložili:
a)jedným z najdôležitejších je projektová dokumentácia
b)list vlastníctva s kolkom
c)kópia z katastrálnej mapy určená pre právne účely, tzn. tiež s kolkom
d)ďalej situačný plán, ako bude po výstavbe dom orientovaný na pozemku. Tento podklad by vám mal zabezpečiť projektant. V jeho kompetencii je taktiež zakresliť do tejto situácie pripojenie inžinierskych sietí od miesta napojenia, napríklad z verejnej komunikácie až k pripojeniu vo vašom dome.
O ďalších nutných vyjadreniach a súhlasných stanoviskách a povoleniach Vás bude informovať Obvodný úrad životného prostredia.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári