výjazd signalizuje nezameniteľný tón húkačky, ktorý sa ani po dvoch storočiach nezmenil. Pravdaže, za posledných päťdesiat rokov, odkedy začali pôsobiť aj v metropole Zemplína, sa toho zmenilo veľa. Prvolezci začínali s dvoma staručkými striekačkami, dnešný moderný tím, kde je 77 hasičov, má vo výbave techniky dosť - v "hlavnom stane" v Michalovciach dnes nájdete aj záchranársku techniku na vyprosťovanie pri nehodách a niekoľko člnov. Už len vrtuľník chýba. Pravdaže, vždy to tak nebolo...
Od vartášov k hasičom
Základy dnešných moderných hasičských zborov sa položili niekedy koncom 16. storočia, kedy protipožiarnu ochranu organizovala mestská rada podľa poriadku, vydaného Máriou Teréziou a hlavná úloha pripadala cechom. V druhej polovici 19. storočia už existovala hlásna služba z povolania - tzv. "vartáši". Koncom 19. storočia ich nahradil platený trubač a funkciu strážnej služby vykonávali platení pracovníci mesta, hasiči vykonávali iba nepretržitú pohotovosť. V roku 1888 uhorská vláda vydala nariadenie o požiarno-policajnej úprave Uhorska, ktorá položila základy požiarnej polície aj na Slovensku. Zákon ukladal obciam povinnosť zriadiť dobrovoľný alebo platený hasičský zbor.
Zelená alebo modrá?
Zákon sa naplno začal uplatňovať až po II. svetovej vojne. V Michalovciach zriadeniu zboru napomohol požiar v Pozdišovciach na jar roku 1948. "Pri vypaľovaní hrncov v peci silný vietor rozfúkal ohnisko, od iskier sa zapálila stodola a postupne vyhorela časť Pozdišoviec nazývaná 'Na Vysloku'. Vtedy v meste zriadili funkciu požiarneho inšpektora, čo bol vlastne jeden príslušník zboru národnej bezpečnosti (ZNB," zalovil v archívoch súčasný náčelník michalovského Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) plk. Miroslav Bystrián. Ako hasič pôsobí už 33 rokov, z toho 22 je hlavným šéfom. Počítate správne - vo funkcii začínal ešte za "socíku". "Neviem, asi boli spokojní všetci tí, ktorí o tom rozhodovali a za tie roky sa ich vystriedalo neúrekom. Ani sa mi nechce veriť, že som dnes druhým služobne najstarším náčelníkom HaZZ na Slovensku," usmeje sa.
Ako dodáva, základ súčasného michalovského zboru súvisí s reorganizáciou ZNB v roku 1951, kedy štátna požiarna ochrana prešla pod ONV. "V tom čase došlo aj k zmene zelenej uniformy na modrú," hovorí.
Začiatky
Michalovský zbor vznikol 30. apríla 1955, ale s personálnou účinnosťou už od 1.apríla. Medzi prvými 19 hasičmi bola aj žena - Terézia Hrušková, ktorá je jedným z dvoch pamätníkov, ktorí ešte z pôvodnej zostavy žijú. Výbava? "Pri svojom vzniku mal k dispozícii automobilovú cisternovú striekačku ASC16 a automobilovú striekačku AS16, obidve na podvozku Praga RN," hovorí náčelník. Najstarší Michalovčania si možno pamätajú aj jeho sídlo - začínal v jednej miestnosti dnešného magistrátu - sídlil v ľavej časti budovy vedľa garáže. Do novej hasičskej zbrojnice na Ulici Fraňa Kráľa sa hasiči presťahovali v roku 1956 a tu zostali dodnes.
Perličky z histórie
Za päťdesiat rokov zasahovali michalovskí hasiči takmer pri 5-tisíc požiaroch v okrese. Najmenej požiarov bolo v roku 1982 - len 15, najviac v roku 2003 - až 326. Za 50 rokov zhorel pri požiaroch majetok za 222 miliónov korún, hasiči zachránili hodnoty za viac ako miliardu korún! Najväčšiu škodu zaevidovali v roku 1995 - takmer 60 miliónov! "Súviselo to s veľkým požiarom v Chemku Strážske - počas stáčania čpavku došlo k výbuchu, pri ktorom jeden železničný vagón úplne roztrhlo, horiaca zmes vytvorila svetelný stĺp. Tlaková vlna odhodila ďalší 70-tonový vagón 50 m od koľajiska a porozbíjala sklenené výplne výkladov - škoda 55,4 milióna korún," spomína plk. Bystrián.
Najextrémnejšie podmienky mali hasiči pri požiari grófskeho kaštieľa v Remetských Hámroch v roku 1956 - teplota sa pohybovala okolo mínus 30 stupňov. Najviac hasičských jednotiek pomáhalo hasiť požiar v areáli prečerpávacej stanice ropy Ropovodu v Budkovciach v roku 1964, keď horela ropa vo veľkokapacitnej nádrži. Kooperovalo tu 9 jednotiek zo Slovenska a 5 z Ukrajiny. V roku 1966 vznikol požiar vrtnej veže v Palíne - v jeho plameňoch našlo smrť 5 ľudí. Posledný extrémny prípad, ktorý hasiči "riešili", je z roku 2000, kedy došlo k úniku styrénu v prevádzke Izovolta MEZ, a.s. Michalovce. "Päť hodín tu pretrvávala výbušná koncentrácia. Hasiči v tomto prostredí vykonali množstvo úkonov, smerujúcich k obmedzeniu a zastaveniu úniku tejto látky. Stačil akýkoľvek tepelný impulz a všetko mohlo dopadnúť úplne ináč," vysvetlil náčelník.
Zmeny, zmeny, zmeny...
Pravdaže, v toku desaťročí nároky rástli, čo prinášalo neustále zmeny. "Asi najvýznamnejšou je posledná z roku 2002, zhodou okolnosti k nej opäť došlo 1.apríla - kedy vznikol súčasný Hasičský a záchranný zbor aj samostatné Okresné riaditeľstvo HaZZ, ktoré riadi hasičské stanice v Michalovciach, Sobranciach a Veľkých Kapušanoch," hovorí plk. Bystrián.
Podstatne sa zmenila aj obsahová náplň zboru, v posledných rokoch sa do popredia dostávajú zásahy pri nehodách, ekologických haváriách, povodniach a iných mimoriadnych udalostiach. "Zlepšilo sa aj technické vybavenie hasičského zboru, hoci by už tiež potrebovala poriadnu výmenu," usmeje sa popod fúz Bystrián. Zastaranosť hasičskej techniky je celoplošný problém, o ktorom sa už popísali tony papiera a stovky článkov. Pri budovaní Integrovaného záchranného systému aj tu hádam svitne na lepšie časy.
Oheň, voda, zem, vzduch a michalovský Piaty element
Nuž, povolanie hasiča začína byť čoraz rizikovejším a kľudne ho možno zaradiť na zoznam adrenalínových športov. Hasiči to tak neberú - nejde totiž o hru. Do každej služby nastupujú s vedomím, že ak sa Šťastena unaví, večer už nemusia sedieť medzi blízkymi. S vedomím, že ich zamestnanie je tretím najrizikovejším povolaním na svete. S vedomím, že na druhej strane linky niekto zúfalo potrebuje pomoc a na strach nieto času. Oheň, voda, zem, vzduch - všetky štyri živly za tie roky postupne ovládli a stali sa akýmsi Piatym elementom. Ako je to možné?
Jednoducho - už dávno ich boju nepodlieha len OHEŇ. Na rad prišla aj ZEM - čoraz častejšie sú pri dopravných nehodách. Ich pomoc sa stala neoceniteľnou pri hľadaní nezvestných osôb, ktoré našli smrť vo vlnách - VODA. VZDUCH ? Aj k tomu sa už dostali - zatiaľ len cvične, ale kto môže vylúčiť, že nebudú musieť špeciálnym Bambi vakom hasiť les alebo zasahovať pomocou helikoptéry v niektorej výškovej budove? Myslite na to, keď sa budete nabudúce hrať so zápalkami alebo počuť to známe: Horíííí...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári