prvého jarného ľadového muža. Podľa poznatkov predchádzajúcich generácií stojí Marek ako predskokan na štartovacej čiare nepríjemných studených chlapíkov. Za ním už na svoju šancu čaká obávaná studená májová rota Pankrác, Servác, Bonifác i s pocikanou Žofiou a finišmenom býva júnový Medard s otravnou prognózou štyridsaťdňového dažďa.
Roľníci mávajú v tento deň plno roboty - práve na Marka je vraj vhodné sadiť zemiaky. Pranostika o tom hovorí: Zemiakov vysadených na Marka,bude plná pivnica.
Okrem toho by gruľky mali byť veľké a vydarené.Za vhodný termín na zakladanie budúcej úrody uhoriek považujú dvadsiaty piaty aprílový deň aj záhradkári, pretože vraj stále platí: Na svätého Marka do zeme uhorka.
Všetko, samozrejme, závisí od počasia. Skúsenosti deduškov napodiv vravia, že príliš teplý deň Markových menín nie je dôvodom na veľké vytešovanie sa, hoci deň predtým má začínať jar svätého Juraja. Vraví sa: Ak Marek pripeká, gazda ponarieka, pretože: Ak Marek páľavou hreje, v máji budeme potrebovať kožuchy. O to sa už postarajú jeho ľadoví nasledovníci. Platí vraj: Ak si na Marka pot utieraš, na Pankráca v kožuchu sa chúlievaš.
Ľudia v minulosti vítali skôr zadaždeného Marka - údajne platí, že ak v tento deň prší, ovos aj na kameni vzíde a nadchádzajúce leto by malo byť príjemné, teplé a úrodné.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári