Furín. Na prítomnosť vtáčieho obra s rozpätím krídel 2,65 metra a hmotnosťou desať kilogramov ho upozornili krákajúce vrany, ktoré do supa dobiedzali.
"Áno, sup ktorý u nás lietal, je skutočne raritou. Sú to také zvláštnosti, ktoré sa však čas od času objavia," informoval nás riaditeľ Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Rastislav Rybanič. Ako dodal, supy na našom území žili, ale vyhubili ich pred 200 rokmi.
Teraz k nám môžu priletieť z Balkánu alebo Ukrajiny. "Zatúlajú sa k nám aj iné vzácne druhy, ktoré u nás nežijú. Supy určite nie sú jedinými raritami za posledné obdobie. Sú však zaujímavé svojou impozantnosťou. Napríklad minulého roku k nám priletel istý druh kačice, ktorá sa vyskytuje len v Severnej Amerike. Mohla sa tu dostať vplyvom veterných prúdov. Taktiež sme zaznamenali aj trsteniarika krovinatého, žijúceho len v juhovýchodnej Európe. Takýchto zvláštnosti sa vyskytuje viac. Keď sa u nás tieto raritné vtáky objavia prirodzeným spôsobom (príletom - pozn. red.), tak sa započítavajú do fauny Slovenska. Ale aby nedošlo k omylu, každý raritný výskyt musí posúdiť komisia pre ornitológiu. Tá posúdi, či dotyčný pozorovateľ je natoľko erudovaný odborník v tejto oblasti a má toľko skúsenosti, že druh vtáka odhadol správne. U Miroslava Fulína to nebolo nutné. Je totiž natoľko zdatným odborníkom, že jeho pozorovania sú presné a dôveryhodné. Supa bielohlavého sme pozorovali aj v minulých rokoch. Najčastejšie k nám prilietal po 2. svetovej vojne a v posledných rokoch sú už jeho prílety ojedinelé," dodal R. Rybanič.
Supy sú dravce, v prírode plnia sanitárnu funkciu. Požierajú zdochliny, čím zabraňujú šíreniu rôznych infekčných chorôb.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári