Odkedy sa tam usídlili, nahromadili kopy odpadu a z okolitých záhrad miznú psy, všetky kovové predmety a zariadenie chatiek. Okradnutí a zúfalí ľudia žiadajú pomoc od štátu!
"Mám tu chatu už 35 rokov. Nikdy sme tu nemali žiadne problémy, no odkedy sa sem nasťahovali, evidujeme vlámania deň čo deň. Chodili sme to hlásiť na políciu a problém sme sa snažili riešiť s miestnym úradom na Sídlisku Ťahanovce, ale nikto nám nepomohol. Sme nešťastní. Na záhrade nemôžeme nechať nič kovové. Za posledné tri roky len mne vykradli chatu deväťkrát! Ukradli mi a zabili piatich psov, medzi nimi bol kaukazský ovčiak, po ňom ostali len krvavé mláky, dva nemecké ovčiaky, jeden teriér a jeden kríženec," hovorí dôchodca Milan Girčák. Jeho parcela s chatou stojí na druhej strane štvorprúdovky, oproti obydliu "samozvancov". Keď si nedávno opravil oplotenie, krátko na to našiel vyvalenú celú bránku. Jeho susedia sú na tom podobne. Krádeže hlásili na štátnu políciu, o pomoc žiadali mestských policajtov aj miestny úrad na Sídlisku Ťahanovce.
Približne 30 ľudí býva v piatich domčekoch stále.
"Dobre sa nám tu býva. Je tu šesť rodín. Žijeme zo sociálky, chodíme po ňu na poštu. Dostávame materské 4 600 a manžel podporu 5 200 korún. Vodu tu nemáme, preto chodíme po ňu až na Zelený dvor. Teraz mi dcéra rodila malé decko. Potrebuje vodu, elektriku. Však ja sa snažím, aby sme tu mali všetko. Záchod nemáme, vonka chodíme. Treba dačo vyriešiť čo najskôr, aby sme tu už neostali na ďalšiu zimu. Máme sedem detí, všetky mi do školy chodia," hovorí Jolana Turtáková.
Na perifériu sa dostali po tom, čo svoje byty v centre mesta, na Luniku IX a ostatných sídliskách v meste predali. Ku krádežiam v tejto lokalite sa, prirodzene, nehlásia. Problém je však poriadne vážny. Nielenže sa na "vstupnej bráne" do Košíc vytvára nebezpečná skládka, ale občania si sami svoj majetok nedokážu proti tejto skupine ubrániť. O pomoc žiadajú štát.
"Začiatok tohto problému vznikol, keď sa niektorí majitelia prestali o svoje chaty starať, čo využili bezdomovci a nasťahovali sa do nich. Majiteľov sme však upozornili, že tam vzniká neporiadok a vyzvali ich, aby to odstránili. Potom prišli na úrad s tým, že už sa týchto nehnuteľností vzdávajú, nechcú ich a že ich môžeme zbúrať. Ešte v marci 2003 sme pozvali majiteľov chatiek, zástupcov okresného úradu, magistrátu a mestských policajtov, aby sme problém riešili. Výsledkom bolo to, že všetci majitelia uvedených chatiek súhlasili s ich likvidáciou. Odstrániť stavbu však nie je také jednoduché. Niektorí majitelia uzavreli s tými ľuďmi nájomné zmluvy," vysvetľuje starosta Mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Cyril Betuš.
Ako dostať bezdomovcov preč, môžu najjednoduchšou cestou vyriešiť iba majitelia okupovaných chatiek. Je to ich majetok a vypratať ich musí pomôcť aj polícia. Záhradkári musia presvedčiť majiteľov chatiek, aby začali s nevítanými osídlencami boj. Susedia aj štátne orgány im v tom určite pomôžu.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári