dostal do atmosféry po silných piesočných víchriciach a nad Európu ho zaviali južné vetry. Jemnučký poprašok padal už v závere minulého týždňa, ale väčšina ľudí ho spozorovala po pondelkovom daždi. Dážď totiž pôsobí na atmosféru očistne, drobné čiastočky, aj prachové, z nej vymýva. Nás zaujímalo, či môže piesok v ovzduší ľuďom nejako zdravotne poškodiť.
"Rozhodne nie je dôvod na paniku. Piesok môže, rovnako ako prach, mechanicky dráždiť sliznice, no zdravý človek by to nemal nijako pocítiť. V ojedinelých prípadoch môže vyvolať kýchanie či imitovať ľahkú nádchu, no prejavy rýchlo odznejú a nemalo by ísť o výraznejšie ťažkosti. Iné je to u alergikov, ktorým môžu takéto mechanické vplyvy zhoršiť priebeh alergie, pretože sa vo všeobecnosti vyznačujú takzvanou hyperreaktivitou dýchacích ciest. To znamená, že reagujú nielen na konkrétny alergén, ale aj na rôzne fyzikálne a mechanické vplyvy a dráždidlá ako cigaretový dym, kozmetické výpary či ostré kuchynské vône. Samotné alergické prejavy však piesok nevyvoláva," hovorí alergologička Mária Stašková.
Prípadné ťažkosti vyvolané mechanickým dráždením dýchacích ciest by mali veľmi rýchlo pominúť a nevyžadujú žiadnu liečbu. Ľudia si však môžu urýchliť čistenie dýchacích ciest preplachmi nosohltanu roztokmi solí, bylinné extrakty na to vhodné nie sú. Tiež sa odporúča dbať o zvýšenú hygienu, napríklad sa po pobyte v prírode osprchovať, umyť si vlasy či opláchnuť tvár, čím sa dráždivé častice odstránia. Vhodné je i chrániť si pred mechanickými časticami oči nosením slnečných okuliarov.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári