zmluvy so spoločnosťou, ktorá predtým zvíťazila v tendri na dodávku 100-tisíc ton uhlia, ktoré sa Teplárni zaviazala dodávať za 2223 Sk/tonu. V roku 2003 pritom TEKO kupovalo čierne uhlie za 2392 Sk/tonu. Táto zmluva sa po dodaní necelých 30 percent dohodnutého objemu uhlia vypovedala aj kvôli problémom s dodávkami tejto suroviny po železnici z Ukrajiny. Vypovedanie zmluvy, ako aj ďalšie zmluvy na dodávku čierneho uhlia pre Tepláreň prešetrujú policajné orgány z Úradu boja proti korupcii.
Generálny riaditeľ TEKO J. Ferenci nedávno pripustil, že svoju koncovú cenu museli prehodnotiť najmä kvôli zvýšeným cenám palív. Predstavitelia Teplárne (väčšina členov predstavenstva sú nominanti ANO) nám ale nechceli prezradiť cenu, za akú v súčasnosti nakupujú čierne uhlie či plyn a ani to, o koľko je tá vyššia v porovnaní s koncom uplynulého roka. "Priemerné mesačné ceny plynu a uhlia za apríl 2005 budú známe až po účtovnej uzávierke, takže ich nemôžeme porovnávať s predošlými cenami," povedala nám v zastúpení predsedu Predstavenstva TEKO Igora Kozáka hovorkyňa Teplárne Katarína Balážová.
Podľa našich informácií dodáva päť spoločností, ktoré splnili podmienky verejno-obchodnej súťaže, Teplárni uhlie za 2680 Sk/tonu, čo je oproti predchádzajúcemu dodávateľovi nárast až o vyše 20,5 percenta. Hoci naše zdroje z prostredia Teplárne tvrdia, že spomínaná cena je zbytočne vysoká a aj po zohľadnení istého zvýšenia tejto ceny na burze mohla dosiahnuť úroveň okolo 2500 Sk/tonu, ako je to napríklad v prípade elektrárne vo Vojanoch, vrcholoví predstavitelia TEKO odmietajú akékoľvek podobné úvahy.
"Obchodná verejná súťaž na výber dodávateľa čierneho uhlia bola uskutočnená transparentne. Súťaže sa zúčastnilo 5 uchádzačov. TEKO si v súťažných podmienkach vyhradila z dôvodu diverzifikácie rizík možnosť uzavrieť kúpne zmluvy aj s viacerými uchádzačmi. Podmienkou bolo, že aj ostatní uchádzači prijmú rovnaké podmienky, aké ponúkol víťazný uchádzač. Na základe toho výberová komisia po odsúhlasení orgánmi spoločnosti uzavrela zmluvy so všetkými piatimi uchádzačmi. Cena čierneho energetického uhlia, vygenerovaná súťažou, bola najnižšou možnou cenou, ktorá bola v súťaži ponúkaná, a teda na trhu dostupná, a ktorá je dokonca nižšia, ako boli predložené pôvodné ponuky v súťaži," uviedli s tým, že nami vyžiadané ďalšie údaje o vyjednaných cenách a jednotlivých dodávateľoch nie je možné v zmysle obchodného tajomstva zverejniť.
V tejto súvislosti nás zaujímalo, prečo tender na dodávku čierneho uhlia nebol vypísaný ako klasické verejne obstarávanie, ktoré by malo len jedného víťaza, ale použila sa verejno-obchodná súťaž, ktorá má značne mäkšie podmienky a umožňuje podpísať dohodu s viacerými spoločnosťami, ktoré pristúpia na víťaznú ponuku. Už Transparency International viackrát upozorňovala na to, že takáto metóda sa dá aj zneužiť...
Okrem toho, hoci sa v TEKO ročne spotrebuje maximálne 140-tisíc ton uhlia, výška podpísaného kontraktu dosahuje až 180-tisíc ton. Predstavitelia TEKO aj v tomto prípade odmietajú akékoľvek náznaky, že ich počínanie malo nejaké bočné úmysly.
"Transparentnosť a nediskrimináciu pri výbere dodávateľa, ako aj hospodárnosť pri jeho výbere v plnej miere zabezpečuje aj metóda výberu verejnou obchodnou súťažou v zmysle OZ. My sme sa pre tento spôsob výberu dodávateľa rozhodli aj z dôvodu, že tento je časovo úspornejší ako výber podľa zákona o verejnom obstarávaní a umožňuje pružnejšie reagovať na aktuálnu situáciu. Tento zákon stanovuje termíny, ktoré musia byť pri vypisovaní súťaže dodržané, čo spôsobuje časovú nepružnosť takéhoto postupu. Preto forma obchodnej verejnej súťaže bola formou, ktorá výberu dodávateľa uhlia vyhovovala najviac po všetkých stránkach. To, že sa zmluvy uzatvorili s piatimi uchádzačmi, vyplynulo aj zo skutočnosti, že len títo uchádzači prejavili záujem o uzavretie kúpnych zmlúv, prihlásili sa do súťaže, splnili jej podmienky, ako aj súhlasili s prijatím podmienok, ktoré predložil víťazný uchádzač. Hlavným dôvodom uzavretia viacerých kúpnych zmlúv je diverzifikácia rizík po skúsenostiach s predchádzajúcim dodávateľom čierneho energetického uhlia."
V tejto súvislosti sme oslovili viaceré súkromné firmy, ktoré majú čo do činenia s dodávkami uhlia. Ako sme zistili, všetky z nich dostávajú od svojich dodávateľov čierne energetické uhlie za nižšie ceny, než má v súčasnosti Tepláreň. S ohľadom na svojich obchodných partnerov nás však požiadali, aby sme tieto ceny bližšie nešpecifikovali. Lepšie cenové podmienky ako Tepláreň má aj štátna tepelná elektráreň vo Vojanoch, čo nám potvrdil aj hovorca Slovenských elektrární R. Petrech. "Máme lepšie ceny, ako sú na komoditnej burze. Konkrétnu sumu vám však s ohľadom na obchodné tajomstvo nemôžem povedať."
Aj preto nás zaujímalo, či šéfovia TEKO môžu zodpovedne prehlásiť, že dodávky uhlia za spomínanú cenu bolo to najlepšie, čo sa im mohlo podariť dohodnúť a za týmito pomerne vysokými cenami nestoja aj niektoré "iné" záujmy, ktoré sa nemusia zhodovať so záujmami štátnej spoločnosti TEKO.
"Jediným cieľom výberu viacerých uchádzačov bola a je diverzifikácia rizík po skúsenostiach s predošlými dodávkami čierneho uhlia, t. j. vyhnutie sa možnému výpadku jeho dodávok. Dosiahnutá cena bola najnižšou možnou cenou, ktorá sa dala v tom čase dosiahnuť. Zverejnením súťaže v Obchodnom vestníku, ako aj určením výberovej komisie i následným schvaľovaním výsledkov súťaže orgánmi spoločnosti sa dostatočne preukázala transparentnosť výberu a nemožnosť ovplyvňovania výsledkov súťaže inými okolnosťami. Tvrdenia o províziách za uzavretie zmlúv sú nepodloženými invektívami," dodal prostredníctvom svojej hovorkyne šéf TEKO I. Kozák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári