Telo je továreň, ktorá musí spracovať všetko, čo jej dáme
K odbúraniu našej jarnej únavy prispeje inventúra v chladničke
Poznáte ten pocit? Ráno nie a nie otvoriť oči, nepomôže ani životabudič - káva. Celý deň si pripadáte, že ste mechom buchnuté, priam potrebujete zápalky, aby ste si obrazne povedané podopreli viečka. A večer? Chcete spať, no darmo tlačíte oči, spánok nie a nie prísť. Ako sa dajú vyjadriť tieto stavy dvoma slovami? Veľmi jednoducho - jarná únava.
Možno aj preto, že väčšina z nás prežije zimu vo vnútorných priestoroch medzi prácou a domácnosť, a krátke, málo slnečné dni nás oberú o energiu, nemáme veľkú možnosť dobíjať batérie. "Čo nebolo v zime, musíme napraviť teraz," tvrdí RNDr. Anna Harantová z Regeneračno-relaxačného centra Stylan (na snímke), podľa ktorej tak, ako máme za sebou jarné upratovanie v byte, poriadky v pivniciach, kumbálkoch a už aj prvé práce v záhradách, treba "upratať" aj v našom organizme.
"Ako získať energiu, lepšie zdravie, krásu, ako omladnúť? A dosiahnuť to bez toho, aby sme prepadli prvú lekáreň, tam si kúpili tašku vitamínov a minerálov a spoliehali sa na zázračné účinky synteticky vyrobených tabletiek? Predovšetkým musíme telu dopriať, aby sa zbavilo nežiadúcich odpadových látok a toxínov, ktoré sme si nazbierali z prijímanej potravy alebo ako produkt bunkového metabolizmu." Podľa A. Harantovej by mala byť na prvom mieste v našej ceste za vitalitou vnútorná detoxikácia, teda odľahčenie tráviacich orgánov.
Metabolizmus človeka pripomína chemickú továreň, ktorá musí všetko jedlo, čo sme jej počas dňa dodali, spracovať a oddeliť potrebné látky od odpadových. Na to spotrebuje veľa energie. Čím konzumujeme ťažšie potraviny, tým viacej energie telo vydá na tráviace procesy. I preto ako prvé treba zrevidovať jedálniček. S tým úzko súvisí inventúra v chladničke.
"Zbavme sa potravín, ktoré obsahujú priveľa syntetických konzervačných látok, farbív, ´E-čiek´, glutaminátov, živočíšnych tukov a cukru. Druhým krokom je konzumácia menších dávok viackrát cez deň. Uprednostňujme zeleninu v akejkoľvek forme. Veľmi účinné je delenie stravy na rastlinné a živočíšne dni. Výrazne sa tak polepší trávenie, dokonca sa odstráni väčšina zdravotných problémov, ktoré s trávením súvisia." Konzumovaním väčšieho podielu rastlinnej potravy si prečistíme tráviaci trakt, najmä hrubé črevo, čo je dôležité aj z hľadiska prevencie ochorenia rakoviny hrubého čreva. Zlepší sa tiež vstrebávanie živín. Stravu treba dopĺňať pitím tekutín, najlepšia je čistá nesýtená voda. Raz denne je vhodné vypiť bylinný čistiaci čaj. Nemá sa zabúdať na pravidlo, že hoci človek potrebuje všetky vitamíny, minerály, aminokyseliny a iné výživné látky, nemusí kvôli tomu skonzumovať veľký objem potravín.
Ďalší spôsob detoxikácie je síce menej známy, ale podľa A. Harantovej rovnako dôležitý. "Ide o masáž lymfatického systému, ktorý odvádza z tela produkty bunkového metabolizmu, baktérie, toxíny. Prietok lymfy lymfatickými cievami je pomalý, jednosmerný, často i nedostatočný. Príčiny porúch nebudem uvádzať. Upozorňujem ale na to, že nedostatočný prietok lymfy môže viesť k lymfatickým opuchom, lymfedémom a nepriaznivo môže vplývať na imunitný systém."
Lymfatická masáž odľahčí organizmus, odstráni spomínané opuchy najmä dolných končatín, pomáha pri bolestiach kĺbov, dokonca pri migrénach, detoxikuje organizmus, pôsobí na zmiernenie celulitídy. Lymfodrenáž tváre a dekoltu pôsobí zase na vyhladenie vrások, môžu sa odstrániť opuchy viečok, má omladzujúci efekt na celú pokožku. Môžu sa použiť aj kozmetické prípravky, ich účinok sa na prekrvenej pokožke lepšie prejaví. "Masáž sa dá robiť klasicky alebo ručne podtlakovou metódou sklenými trubicami prístrojom vacu-press. Pri detoxikačnej kúre treba celotelovú lymfodrenáž zopakovať aspoň 1-2 krát mesačne. Ak sa chce žena zbaviť aj nejakých centimetrov navyše, poprípade celulitídy, režim musí byť intenzívnejší a kombinovaný s termozábalmi." Výborná je aj detoxikačná medová masáž, pri ktorej sa využíva liečivá sila včelieho medu. Svoj pôvod má v ruskom ľudovom liečiteľstve a oživuje organizmus pri vyčerpaní a slabosti.
"Masáž lymfatického systému je druhým krokom k tomu, aby sa dámy zbavili únavy, posilnili svoje zdravie a cítili sa plné energie." Pri relaxačno-regeneračných metódach sa dá oddýchnuť, nabrať nová energia. Keď k tomu pridáme aktívny pohyb a namiesto vysedávania pri televíznej obrazovke alebo počítači začneme hoci len s 10-minútovými prechádzkami, ktoré postupne predlžujete, na fenomén jarná únava si ani nespomenieme. "Určite tak nebudeme v strese ani z jarnej únavy ani pred dovolenkou pri myšlienke na plavky," tvrdí RNDr. Harantová.
* Unavenému telu doprajme príjemný pôžitok z aromaterapeutickégho kúpeľa alebo masáže
Rozmarín podporuje koncentráciu, levandula odplavuje stres
Byť v pohode aj vo vypätých situáciach, nedať sa vytočiť, ale stále si udržať spokojnosť a úsmev, to sú rady, nad ktorými niektoré ženy len kývnu rukou. Pritom dať rozlet nášmu egu je pomerne jednoduché. Niekedy k tomu stačí málo, len pár voňavých kvapiek oleja. Neveríte? Tak poďte na prechádzku po voňavej aleji.
Pre tých, čo s aromaterapiou len začínajú, postačí pre začiatok aromaterapeutická lampa. Do odparovacej mištičky dáme vodu, nakvapkáme 5 kvapiek olejčeka, lampu zapálime a počkáme, kým sa voňavý olejček zmiešaný s vodou začne odparovať.
Depresiu utlmuje a pomáha odstraňovať: olejček z agátu, amyrisu, citróna, grepu, harmančeka, jazmínu, kmínu, levandule, materinej dúšky, santalového dreva, šalvie muškátovej, tymiánu alebo vanilky.
Koncentráciu pozornosti podporujú: bazalka, borovica, citrón, eukalyptus, mäta pieporná, muškátový orech, rozmarín, verbena.
Podráždenie zmierňuje a psychiku posilňuje: borovica, gergamot, citrón, klinčeky, jazmín, levandula, majorán, vanilka a bazalka.
Uvoľňujúco pôsobia a stres odplavujú: levandula, škorica, bergamotka, kvet pomarančovníka, santalové drevo a kvet ruže.
Erotizujúci účinok majú: kananga, hyacint, jazmín, mimóza, narcis, tuberóza, vanilka.
Aby sme sa vo svojej koži dobre cítili, občas jej môžeme dopriať väčšie rozmaznanie. Buď formou aromatického kúpeľa alebo masáže.
Aromatický kúpeľ si pripravíme tak, že do vane naplnenej teplou vodou, najlepšia je 37 stupňová, pridáme 10 kvapiek vybraného éterického olejčeka. Potom vodu premiešame rukou, sadneme si do vane a v kúpeli ostaneme aspoň 10 minút. Nesmieme však voňavé kvapôčky oleja kvapkať pod prúdom tečúcej vody, lebo vôňa by veľmi rýchlo vyprchala. Po kúpeli sa zabalíme do froté kúpacieho plášta a ak nám to rodina umožní, na 15 minút si ľahneme. Účinok éterických olejčekov tak ešte umocníme.
K príjemným a zdravým zážitkom patrí aromaterapeutická masáž. Dopriať si ju môžeme večer, po kúpeli, ale priaznivý účinok má aj po rannej sprche. Voňavý masážny olejček vtierame do vlhkej pokožky.
Najpríjemnejším spôsobom je určite partnerská masáž. Tú si ale rezervujeme naozaj len vtedy, keď deti už určite spia, kým partner nie. Môžete si pri nej pripraviť vzácne chvíle pohody a príjemnej intimity.
* Jarnou únavou trpia aj vaše vlasy
Pomôže skrátenie i zábal
Znie to možno čudne, ale i vlasy dokážu trpieť jarnou únavou. To preto, lebo sme ich, aj vďaka tohtoročnej dosť dlhej zime, veľa ukrývali pod čiapkami a šatkami. Výsledok? Končeky vlasov sa strambajú a lámu. Pomôcť sa im dá nožnicami, teda tak, že si účes trošku skrátime. Podstatne osožnejšie sú ale zábaly, ktoré pomôžu obnoviť krásu vlasov. Postup je jednoduchý, zábal si vmasírujeme do pokožky hlavy a vlasov a necháme najmenej hodinu pôsobiť. Potom ho zmyjeme šampónom a vodou. Zábaly môžeme používať pri každom umývaní vlasov, ak ich máme veľmi zničené, tak teraz aj 2-3-krát týždenne.
Základnú zmes zábalu tvorí 50 ml rastlinného oleja (slnečnicového alebo olivového), do ktorého pridáme éterické olejčeky. Na suché vlasy 15 kvapiek ružového dreva a 15 kvapiek santalového dreva. Na mastné vlasy 12 kvapiek bergamotu a 13 kvapiek levandule. Proti lupinám 10 kvapiek eukalypta a 15 kvapiek rozmarínu. Na posilnenie kvality vlasov 9 kvapiek rozmarínu, 9 kvapiek levandule a 7 kvapiek bergamotu.
* Aj jazyk treba niekedy vyčistiť
Je to možno zvláštne, ale občas sa nám na jazyku vytvorí biely povlak. Máme pocit, že kvôli nemu necítime chuť jedla, všetko je akési rovnaké. Čo s tým? Odpoveď je jednoduchá - treba si jazyk ráno vyčistiť. Dá sa to urobiť aj zubnou kefkou, i keď tento spôsob sa neveľmi doporučuje, pretože si môžeme jazyk poškodiť. Jednoduchšie je zobrať kávovú lyžičku. Obrátime ju hore dnom a okrajom jemne zoškrabujeme z jazyka biely povlak. Robíme to dovtedy, kým nezíska ružovú farbu.
* Zima nás obrala najmä o vitamíny B a C
Spestrite svoj jedálniček
Je známe, že príčinou jarnej únavy je neraz nedostatok vitamínov dôležitých pre dobré fungovanie nášho organizmu. Hlavne sú to vitamíny B a C. "Béčka" sú v rámci metabolických procesov potrebné na výrobu energie a spevnenie obranyschopnosti organizmu proti baktériam, vírusom a škodlivinám v organizme. "Céčka" zase spolupôsobia pri látkovej premene živín na energiu a zvyšujú našu odolnosť proti infekciám. Dosť často je na jar kritický aj nedostatok karoténov, flavonoidov a kyseliny listovej.
Vitamín C, teda kyselinu askorbovú doplníme zvýšením podielu čerstvej, tepelne neupravenej zeleniny a ovocia.
Karotény majú podobne ako vitamín C schopnosť likvidovať nebezpečné formy aktívneho kyslíka a kyslíkové radikály vznikajúce pod vplyvom cudzorodých látok, cigaretového dymu a nadmerných dávok alkoholu. Najviac sa karotény nachádzajú v mrkve, paradajkách, špenáte, cibuli, šaláte, kukurici a v niektorých druhoch ovocia.
Flavonoidy síce nepatria medzi vitamíny, ale majú výrazne antioxidačné účinky. Zvyšujú kvalitu ľudského života, znižujú riziko nádorových ochorení, zosilňujú aktivitu imunitného systému. Vyskytujú sa v potravinách rastlinného pôvodu, napríklad v citrusových plodoch, v paradajkách, jabĺčkach, v ovocných džúsoch, čaji, vo víne a pive.
Kyselina listová je jeden z vitamínov B-komplexu. Je v špenáte, šaláte, brokolici. Jej dlhodobý nedostatok zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, lebo tento vitamín kontroluje hladinu homocysteínu, ktorého vysoká hladina krvi môže byť veľmi nebezpečná pre naše cievy.
Ak teda chceme pomôcť telu, aby sa čo najskôr dostalo do normálu, musíme svoj jedálniček doplniť o spomínané látky.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári