Neostane nakoniec čierny Peter tým najnevinnejším - seniorom?
Za stenami bytov v panelákoch žije veľa starkých, ktorých si dnes málokto všíma. Nieto, aby im podal pohár vody, upratal byt, vypral im, či ich odprevadil na nákup do obchodu. Pritom títo ľudia, hoci sú už na zaslúženom odpočinku, chcú žiť v kultúrnom prostredí, aspoň občas sa s niekým porozprávať a pospomínať na časy, aké to bolo, keď boli oni mladí.
Viacerí starkí sú naviac ako starý strom. Keď ho presadíte, na novom mieste zahynie. Preto odmietajú odísť do domova sociálnych služieb alebo zariadenia opatrovateľskej služby, najlepšie sa cítia doma, v prostredí, ktoré poznajú. Potrebujú však celodennú opateru, neraz i ako malé dieťa prebaliť, nakŕmiť, čo im blízka rodina, aj kvôli vlastným pracovným povinnostiam, nie vždy dokáže zabezpečiť. Vtedy sa najbližší zväčša obrátia na niektorý zo subjektov poskytujúcich opatrovateľské služby. Máme štátne, ale keďže nestačia pokrývať narastajúce potreby, tak aj neštátne subjekty.
K tým druhým sa radí i Maltézska pomoc, v ktorej patrí k dlhoročným opatrovateľkám Ing. Zuzana Liptáková. Pre túto náročnú prácu, ako sama uviedla, sa rozhodla z presvedčenia, že chce pomáhať seniorom, aby sa necítili úplne zbytoční. A tiež, aby im spríjemňovala v niektorých prípadoch možno posledné chvíle života v ich domácom prostredí. "Nie vždy je to pre nás jednoduché. Aj my prichádzame z domu, kde občas riešime zložité situácie. Napriek tomu sa pred dverami starkého snažíme odosobniť, na svoje trampoty zabudnúť a v plnom nasadení sa venovať len jemu," vyznala sa Z. Liptáková. Výsledkom ich práce od nového roku ale je, že Košický samosprávny kraj (KSK) rozpočet na tento rok na opatrovateľskú službu poskytovanú neštátnymi subjektami riadne priškrtil. "U nás sa to konkrétne prejavilo tým, že januárové mzdy sme dostali až v marci. A teraz opäť v strachu očakávame, čo bude s ďalšími, verte, že zaslúženými peniazmi, za odvedenú prácu. Je tu i druhý rozmer - starkí. Ak má táto služba i ďalej fungovať, buď si seniori budú musieť za poskytované služby poriadne priplatiť alebo sa v Maltézskej pomoci urobí to, že časť opatrovateliek bude prepustená. Tým sa, čo je samozrejmé, zníži počet starkých, ktorých zvládneme opatrovať. Bude takýto krok voči seniorom ľudský? Určite nie," tvrdí Z. Liptáková.
Hoci aj predseda sociálnej komisie KSK Ing. Marián Dittrich v stanovisku komisie k rozpisu rozpočtu KSK na tento rok začiatkom roka uviedol, že vyčlenená suma je nepostačujúca, nepomohlo to. Riaditeľka Úradu Košického samosprávneho kraja Ing. Rozália Múdra vo februári písomne oznámila, že v súvislosti s fiškálnou decentralizáciou nastala v roku 2005 zmena financovania samospráv a KSK už nefinancuje svoje činnosti z decentralizačnej dotácie, ale výlučne z daní a vlastných príjmov. A tie sú obmedzené, takže umožňujú iba udržanie sociálnych služieb.
"My, teda Maltézska pomoc, sme z nami požadovanej sumy na rok 2005 dostali len 40 percent. Na jednu hodinu úkonu je prepočítaná čiastka 100 Sk, čo sa na prvý pohľad môže zdať dosť. Keď to ale rozrátame na počet hodín poskytovanej sociálnej služby seniorom, s ktorými je uzatvorená zmluva podľa Občianskeho zákonníka, tak tohto roku môže našu pomoc dostať namiesto súčasných tridsaťšesť, len sedem či osem starkých. Prípadne, ak ostaneme pri terajšom počte opatrovaných seniorov, tak s peniazmi na odmeny opatrovateľkám vydržíme do konca apríla, a koniec," potvrdila nepriaznivú finančnú situáciu koordinátorka Maltézskej pomoci Ing. Mária Gamcová. Podľa nej, i podľa ohlasov opatrovateliek a seniorov, tento problém treba urýchlene riešiť. Inak naň doplatia tí najnevinnejší - dôchodcovia, z ktorých sa niektorí bez takejto terénnej pomoci nezaobídu.
I preto si opatrovateľky dosť ťažko vedia v hlave usporiadať, že kým ich práca v neštátnom subjekte bola v rozpočte zoškrtaná, neštátne subjekty venujúce sa poradenskej činnosti dostali peniaze v požadovanej výške. Pritom rôznorodé sociálne poradenstvo poskytujú občanom aj pracovníci orgánov štátnej správy v rámci pracovného a platového zaradenia. V súvislosti s opatrovateľskou službou pre seniorov je namieste tiež pripomenúť, že cieľom Európskej únie, aj Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, je práve poskytovanie sociálnych služieb seniorom predovšetkým v domácom prostredí. A nie, že o ňu, aspoň podľa súčasného vývoja, prídu.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Papagáj sivý (Žako)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári