amputácii pravej hornej končatiny niekoľko centimetrov nad lakťom. Lekári zvažovali, aká je šanca zachrániť ju, a napokon sa o to predsa len pokúsili. Amputované časti sa našťastie ujali a mladý muž dnes už hýbe prstami a zápästím.
"Pacientovi sme urobili vyšetrenie cievneho systému, pri ktorom sa zistilo kompletné prerušenie prekrvenia pravej hornej končatiny. Rameno držalo iba na cca šesťcentimetrovom kožnom laloku a troch nervoch. Všetky ostatné štruktúry kosť, cievy, svaly a šľachy - boli prerušené. Rekonštruovali sme ich osem hodín," hovorí MUDr. Tomáš Ristvey z Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Lekár musel najprv stabilizovať trieštivo zlomenú kosť skrutkami, drôtmi a vonkajším fixátorom. Potom sa prikročilo k rekonštrukcii cievneho systému spojila sa prerušená artéria a dve žily takzvaným žilovým štepom, následne sa ošetrili ďalšie časti. Pacient mal pritom aspoň kúsok šťastia v nešťastí, pretože nervy ruky ostali zachované. Ak by bolo došlo pri úraze k ich prerušeniu, mohlo to výrazne ovplyvniť neskoršiu funkciu končatiny.
"Vzhľadom na to, že mal muž veľkú zónu zmliaždenia, rozhodovali sme sa medzi amputáciu a rekonštrukčným výkonom. V takýchto prípadoch je vždy otázne, či sa rekonštrukcia prerušených častí podarí. Ak nejde o čistý rez, hrozí napríklad upchatiu artérie, teda prívodu krvi, žilové zlyhanie či infekcia. Napokon to ale dopadlo dobre. Ruka je vitálna a začína byť funkčná," konštatuje MUDr. Ristvey.
Pacient však podľa neho bude potrebovať ešte minimálne jeden operačný zákrok. Pravdepodobne totiž nedôjde k primárnemu zahojeniu kosti a bude potrebná takzvaná spongioplastika. Po nej začne mužova rehabilitácia, ktorá bude náročná a dlhotrvajúca. Doba jeho liečenia potrvá asi rok. Momentálne leží pacient v šačianskej nemocnici, kde mu na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie majú prekryť kožné defekty.
Amputovaná končatina sa nemusí vždy ujať
Na Kliniku úrazovej chirurgie FN. L Pasteura prichádzajú denne pacienti s tými najrozličnejšími poraneniami. Mechanizmy úrazov bývajú rôzne pády z výšky, dopravné nehody, strelné, hryzné či rezné alebo sečné poranenia.
Amputácie končatín patria najzávažnejším. Rekonštrukčné operácie sú časovo najnáročnejšie a nikdy nie je istý ich výsledok.
"Amputovaná časť sa nemusí ujať. Najjednoduchšie sa dajú rekonštruovať poranenia s čistými amputačnými plochami, ktoré vznikajú po reznom alebo sečnom poranení. Čím sú jednotlivé časti viac zmliaždené, tým je šanca, že sa ujmú, menšia. Tiež sme sa nedávno stretli aj s pacientom, ktorý opätovné prišitie končatiny, ktorú mu odrezala cirkulárka, psychicky nezvládol. Aj keď sme mu amputovanú časť dlane prišili späť a ujala sa, v pooperačnom období si začal končatinu sám poškodzovať, až o ňu prišiel. Došlo k tomu v januári a bol to vôbec prvý takýto prípad, s ktorým sme sa stretli," hovorí Tomáš Ristvey.
Na úrazovke zrealizovali v priebehu šiestich rokov už asi stovku podobných operácií. V tridsiatich piatich prípadoch rekonštruovali úplné a v 59-tich čiastočné amputácie. Obyčajne sa takéto úrazy stanú pri práci s cirkulárkou alebo pri pracovných úrazoch či dopravných nehodách. Najčastejšie sú pacientmi pracovne aktívni ľudia. Traumatológovia však zaznamenali aj prípad, že došlo k amputácií u trojročného dieťaťa, ktoré poranila sekačka na trávu. A ani ženám sa podobné zranenia nevyhýbajú. Hneď niekoľko pacientiek napríklad utrpelo amputácie pri práci so strojom na výrobu rožkov v pekárni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári