vyrobeného v roku 1741 v Kožuchovciach pri Bardejove, umiestneného vo dvore budovy Východoslovenského múzea (VSM) Košice na Námestí maratóna mieru. Vrátane minivýstavky s fotografimai z výstavby tohto unikátu a maľbami, ktoré sa vyskytovali vo vnútri. Túto možnosť majú obyvatelia mesta a turisti iba raz do roka. Prečo?
V roku 1971 pamiatkári iniciovali zakonzervovanie kostolíka (od 7. 3. 1963 zapísaného v štátnom zozname nehnuteľných pamiatok Slovenska) a celý ho napustili látkou na báze karbolu, vyvinutou v Poľsku. Tento materiál, ktorý cítiť vo vzduchu po vstupe do kostolíka ešte aj po troch desaťročiach, je však zdraviu škodlivý, hovorí sa dokonca o jeho karcinogénnych účinkoch.
"Konzervačná" látka bola taká agresívna, že zničila insitné kresby neznámeho ľudového umelca na stenách, zachovali sa iba na fotografiách a na dvoch lištách takzvaných cárskych dvier, ktoré zabudli "zakonzervovať". Našťastie, nedotknutý ostal vzácny ikonostas a ďalšie artefakty.
"To, čo pri konzervácii kostolíka urobili v roku 1971, bolo ozaj veľkým nešťastím," povedal nám riaditeľ VSM PhDr. Robert Pollák. "Preto som vzal na seba zodpovednosť vrátane bezpečnostných opatrení a ochranou zdravia ľudí. Napriek tomu chceme aspoň raz raz v roku ukázať krásu, akú dokázali vytvoriť ľudia v minulosti. Ale i to, že niekedy použitie nepreskúmaných metód dokáže zničiť takéto nádherné pamiatky. Verím však, že reštaurátorská veda v budúcnosti pokročí tak, aby škody napáchané v kostolíku dokázala napraviť."
To si ale žiada čas a najmä peniaze. Tých sa však múzejníkom akosi nedostáva.
"Kostolík je iba jedným z čiastkových problémov, s ktorými sa potýkame. A to nielen naše múzeum, ale všetky na Slovensku. Potrebujeme omnoho väčšie finančné prostriedky na záchranu zbierok v depozitároch i vystavených, vrátane kompletnej revitalizácie, modernizácie expozícií, ktoré by sa mali stať interaktívnymi miestami pre návštevníkov," dodal R. Pollák.
Ľudový barokový kostol východného obradu bol postavený v roku 1741 v Kožuchovciach pri Bardejove a zasvätili ho sv. Mikulášovi. Zásluhou vtedajšieho riaditeľa VSM Dr. Josefa Poláka bol unikát v roku 1927 demontovaný a prevezený do Košíc, 12. 8. 1928 po konzervovaní a nevyhnutných úpravách sprístupnený verejnosti.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári