teda nemohli zúčastniť študenti SPŠ strojníckej. Tamojší pedagógovia im účasť zakázali. Naproti tomu gymnáziá Trebišovská, Poštová, či Trebišovská mali na štrajku svojich zástupcov, hoci taktiež spadajú do zriaďovateľskej pôsobnosti KSK.
"Riaditeľ školy má právo účasť na štrajku študentom zakázať v prípade, ak sa toto zhromaždenie uskutočňuje počas vyučovania. Keď má pocit, že by sa nabúral výchovno-vzdelávací proces, ako štatutár rozhodne, že nie je vhodná účasť na takomto podujatí. Riaditeľka SPŠ strojníckej teda postupovala správne. Veď študenti môžu štrajkovať popoludní a večer," povedala nám vedúca Odboru školstva Košického samosprávneho kraja Ing. Mária Kokardová.
Právnici však majú na vec iný názor. JUDr. Vladimír Milas z advokátskej kancelárie Palša a partneri tvrdí, že zakázať účasť študentom nemožno. "Účasť na akomkoľvek zhromaždení zakázať študentom nemožno. Študenti by ale mali zachovať postup podľa zákona č. 84/1990 Z. z. o zhromaždovacom práve. Teda uplatniť si oznamovaciu povinnosť škole v súlade s vnútorným poriadkom školy a zákonom," vysvetľuje V. Milas a dodáva, že Ústava SR právo na štrajk zaručuje, avšak podmienky ustanovuje zákon.
"Právo na štrajk je upravené v rámci úpravy hospodárskych a sociálnych a kultúrnych práv. Základným právom je právo slobodne sa združovať s inými, teda ide o právo pracujúcich združovat sa s inými na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov. V rámci práva slobodne sa združovať garantuje Ustava SR právo na štrajk. Pod pojmom štrajk je možné rozumieť čiastočné alebo úplné prerušenie práce zamestnancami. Teda vzhľadom na to, že študenti nie sú zamestnancami, nejde v tomto prípade o štrajk ako taký, ale o výkon zhromaždovacieho práva," uviedol JUDr. Milas. Ako dodáva v tomto prípade ide o ´verejné riešenie veci verejných´.
Zhromaždovacie právo upravuje osobitný zákon č. 84/1990 zb. o zhromaždovacom práve. "Myslím si, že je potrebné posudzovať aktivity študentov ako výkon práva pokojne sa zhromaždovať. Čo sa týka uvoľňovania stredoškolských študentov z vyučovania - ak bolo zhromaždenie počas vyučovania - treba ho posudzovať podľa zákona o stredných školách a vnútorného poriadku školy a podľa toho, či ide o plnoletých, alebo neplnoletých študentov. Mám za to, že študenti by mali zachovať postup ospravedlnenia sa z vyučovania a požiadať cestou rodiča, alebo iného zákonného zástupcu žiaka o uvoľnenie z vyučovania."
Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám. Triedny učiteľ, alebo majster odbornej výchovy ospravedlní neprítomnosť žiaka na vyučovaní na základe ospravedlnenia podpísaného zákonným zástupcom, vychovávateľom alebo lekárom.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári