odboru financií KSK skúmajúceho (ne)oprávnenosť nákladov, ktoré si Kosit premietal do svojich cien, boli vyššie, než mali byť ich skutočne preukázané náklady aj s obvyklou mierou zisku, ktorá je bežná pri poskytovaní takýchto služieb. Spoločnosť Kosit však včera odmietla, že ich ceny, za ktoré poskytuje svoje služby mestu Košice pri údržbe ciest, sú vysoké. Ako uviedli, urobia všetky potrebné kroky na úrovni KSK a ďalších príslušných orgánov, aby spomínané určenie maximálnych cien platné od 1. apríla 2005 bolo prehodnotené na základe ich pripomienok a predložených údajov.
"Pripomíname, že slovenský zákon o cenách chráni právo dodávateľa tovarov a služieb dosiahnuť pokrytie skutočne znášaných a zdokumentovaných nákladov a primeraný zisk," povedal nám ich hovorca Roland Štefan.
Kosit vyhral verejnú súťaž na čistenie komunikácií v Košiciach, pričom podľa R. Štefana pri poskytovaní týchto služieb dosahuje nižší zisk ako bolo dohodnuté. Kompetencia regulovať ceny za letné a zimné čistenie ciest prešla na KSK v rámci reformy verejnej správy podľa Zákona o cenách od 1. januára 2004. KSK viedli k vydaniu spomeného cenového výmeru neprimerane veľké ceny za poskytovanú službu. Hoci podľa názoru KSK, by ceny Kositu za tieto služby mali byť nižšie od 8-40 percent, predstavitelia spoločnosti s tým nesúhlasia a majú pocit, že tento cenový výmer spôsobí spoločnosti neodôvodnenú škodu.
S tvrdeniami Kositu však zásadne nesúhlasí riaditeľka úradu KSK Rozália Múdra (SMK). Hoci pripustila, že ak má Kosit pocit, že nimi určené maximálne ceny ohrozujú ich podnikanie v tejto oblasti, mohol by teoreticky odstúpiť od zmluvy, až takéto radikálne riešenie nepredpokladá. "Pri našich prepočtoch sme sa držali len platného zákona a vychádzali sme pritom z nimi poskytnutých podkladov. Museli sme brať do úvahy všetky položky, ktoré ovyplyvňujú tvorbu zisku a môžu byť súčasťou tejto ceny. Zrejme oni používajú pre výpočet zisku inú metodiku, a preto máme na túto otázku rozdielne názory."
Aj preto nás zaujímali konkrétne čísla, no ako nám R. Múdra povedala, podľa zákona nemôže kraj zverejňovať údaje, ktoré použil pri finančnej analýze (ne)oprávnenosti nákladov Kositu. "Môžem povedať len toľko, že ku všetkým opráveným nákladom sme pripočítali ešte aj určitú mieru zisku. Počítali sme so zhruba 12-percentným ziskom, čo je pri verejno-prospešných činnostiach podľa nás viac ako slušné číslo. V žiadnom prípade sme im nechceli poškodiť, išlo nám len o to, aby sa dodržal zákon."
Ako R. Múdra dodala, pokiaľ má Kosit pocit, že im to zapríčini vážne problémy, môžu to riešiť iným spôsobom. Keďže voči cenovému výmeru KSK sa nedá žiadnym spôsosobom odvolať, museli by pristúpiť na "náhradné" riešenie. V takomto prípade by však museli súhlasiť, aby sa do Kositu "nasťahovala" hĺbková kontrola z ministerstva financií. "Vo svojej praxi som sa ešte s takýmto postupom nestretla, bolo by to aj pre mňa prekvapujúce, keby k tomu pristúpili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári